Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

Administrator strony informuje, że wszystkie informacje umieszczane w aktualnościach przygotowane są na podstawie materiałów
otrzymanych
dzięki uprzejmości m.in.: Wójta Gminy Lubin, Urzędu Gminy , Ośrodka Kultury Gminy Lubin, portalu www.lubin.pl, Sołtysa
i Rady Sołeckiej Szklar Górnych
lub też jako informacje zaczerpnięte z w/w stron z podaniem ich oryginalnego źródła bądź autorów.
_____________________________________________________________________________________________________________________________


ZEBRANIE WIEJSKIE
Sołtys wsi Szklary Górne wraz z Radą Sołecką
zaprasza mieszkańców na Zebranie Wiejskie,które odbędzie się
21 września (czwartek) 2023r. o godz.18:00
w Szkole Podtswowej w Szklarach Górnych.

Nowe zdjęcia w naszej GALERII FOTO.
Zapraszamy !

ZEBRANIE WIEJSKIE
Sołtys Szklar Górnych - Alina Majewska wraz z Radą Sołecką serdecznie zapraszaja
wszystkich mieszkańców na Zebranie Wiejskie, które odbędzie się w środę
28 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Sali Gimnastycznej
Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych.

FESTIWAL NALEŚNIKÓW
Zapraszamy wszystkie koła gospodyń, stowarzyszenia, grupy formalne i  nieformalne do zapisów
na konkurs kulinarny, który odbędzie się w  Szklarach Górnych w dniu 22 lipca 2023 r.

Zgłoszenia przyjmowane są tylko i wyłącznie do 26 czerwca 2023 r.  stacjonarnie w siedzibie
Ośrodka Kultury Gminy Lubin pok. 303 lub 310  lub na adres mailowy
konkursy@okgminalubin.pl

Serdecznie zapraszamy !

Rośnie remiza OSP w Szklarach Górnych.
W miejscowości Szklary Górne, na działce w okolicach  trawiastego boiska sportowego powstaje parterowy budynek przeznaczony  dla Ochotniczej Straży Pożarnej z garażem na dwa pojazdy bojowe. Trwa  realizacja drugiego etapu tej inwestycji, która powinna się zakończyć  wraz z końcem wakacji.
Na taką nowoczesną remizę strażacy czekali od dawna, nie dziwi więc  że prawie z codzienną regularnością zaglądają na plac budowy.
– Serce się raduje, że budynek rośnie i wszystko ładnie idzie. Ta 11 – metrowa wieża będzie widoczna z daleka – mówi z radością Roman Kosacz naczelnik OSP Szklary Górne.
Z postępów prac, a w szczególności z pozyskanych na ten cel  pieniędzy, zadowolony jest także wójt gminy Lubin. Przetarg udało się  rozstrzygnąć dopiero za trzecim razem.

– Otrzymaliśmy na ten cel pieniądze z Rządowego Funduszu  Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych. Wartość realizowanych  robót to ponad 2,5 miliona złotych. Warto dodać, ze jednocześnie trwa  budowa równie nowoczesnej remizy w Krzeczynie Wielkim. Także i tamta  inwestycja podzielona była na etapy, związane z pozyskiwaniem rządowego  finansowania i kilkoma przetargami – mówi Tadeusz Kielan.

Garaż na nowe pojazdy jest rzeczywiście imponujący. W części  socjalnej  budynku znajdzie się  także sala wielofunkcyjna służąca do  narad, szatnia z umywalnią, pomieszczenie techniczne oraz toaleta  ogólnodostępna przystosowana dla osób  niepełnosprawnych. W budynku przewidziano również pomieszczenie magazynowo – techniczne  oraz pomieszczenie suszenia węży, tj. charakterystyczna dla budynków  straży pożarnej wieża strażacka. Wokół  budynku teren zostanie utwardzony poprzez wykonanie opaski, chodników  oraz placu manewrowego wraz z sześcioma miejscami postojowymi, w tym  jednym przystosowanym dla osób niepełnosprawnych.

Realizowany aktualnie etap inwestycji obejmuje m.in.: wykonanie  murowanych ścian konstrukcyjnych, stropów, belek, wieńców żelbetowych,  konstrukcji stalowej dachu z wiązarów dachowych, kompletnego pokrycia  dachu blachą stalową wraz z montażem włazu dachowego, paroizolacji,  izolacji termicznej z wełny mineralnej oraz izolacji wiatroszczelnej  dachu.
Ponadto zakres zadania obejmuje dostawę i montaż rynien i rur  spustowych z blachy z tytan-cynku, stolarki okiennej i drzwiowej,  oświetlenia, urządzeń p. poż., a także wykonanie podłoży pod posadzki,  ścian działowych, parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, wykonanie  instalacji wewnętrznych (wodociągowej i kanalizacyjnej, wentylacyjnej,  grzewczej – grzejniki elektryczne, instalacji odsysania spalin,  elektrycznej, alarmowej, logicznej i teletechnicznej), wewnętrznej linii  zasilającej pompownię ścieków, systemu monitoringu, wykonanie  uziemienia i instalacji odgromowej oraz wykonanie elewacji.
Dokładna wartość  realizowanych teraz robót  to 2 554 379,94 zł brutto.


Wybrano Sołtysa i Radę Sołecką Szklar Górnych.

W dniu
2 lutego 2023 r. w czwartek, w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych
p
odczas zebrania odbyły się wybory na nowego Sołtysa i Radę Sołecką.

Sołtysem pozostała Pani Alina Majewska.
Do rady sołeckiej wybrani zostali:
- Anna Jamroży,
- Mariusz Maślak
- Waldemar Famulski
- Mieczysław Chojnowski
- Tomasz Fuczek.

Przepiękne jasełka w wykonaniu uczniów ze Szklar Górnych.
W bardzo widowiskowy sposób, ponad 140 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, pokazało jak niebo i piekło zawrzało walcząc o dusze ludzi. Na szczęście wygrała miłość, dobro i życzliwość. Wyjątkowo liczna publiczność gorącymi brawami i aplauzem dziękowała dzieciom za wiele wzruszeń.
Po dwóch latach przerwy zorganizowano jasełka, która to uroczystość na stałe wpisała się do kalendarza imprez szkolnych, i na którą z niecierpliwością czekano.
Walkę piekła z niebem o ludzi przedstawiono wspaniałymi aranżacjami, układami choreograficznymi, tańcem i śpiewem ze wszystkich zakątków świata. Jasełka zorganizowano pod hasłem: „Boże dziecię świat ujrzało i całą ziemię rozśpiewało”.
Dzieci były kolorowo i pomysłowo ubrane oraz wyposażone w nadający wyjątkowy klimat akcesoria, począwszy od urokliwych światełek, poprzez serduszka,  na różnych rekwizytach kończąc.
Przez ponad godzinę, jak w kalejdoskopie zmieniały się postacie, stroje, muzyka, występujący na scenie aktorzy, tancerze, piosenkarze, a wszystko to z wdziękiem, radością i szczęściem malującym się na twarzach bohaterów tego widowiska, jak i widzów.
Rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście nie ukrywali podziwu. Oprócz gromkich braw, zdarzały się i okrzyki godne najlepszych występów znanych gwiazd sceny.
– Jak widać mamy wiele cudownych talentów, dzieci pokazały, że potrafią bardzo dużo. Ogromnie dziękuję każdemu, kto dołożył symboliczną
cegiełkę do przygotowania jasełek. Wasze dzieci są waszym darem- mówiła do dumnych rodziców Elżbieta Piasny, dyrektor szkoły. Oprócz rodziców, publiczność tego niezwykłego przedstawienia stanowili m.in. przedstawiciele gminnych jednostek, sołectw, radni i zaproszeni goście.

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem. To było prawdziwe widowisko dające nam dużo radości i wymagające bardzo dobrej logistyki. Dzieci były świetnie ubrane i bardzo zaangażowane. Całość cieszyła oczy i serca – mówił Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin, przekazując uczniom z tej okazji prezent w postaci sprzętu sportowego i słodycze.

Dzieci przygotowywały się do jasełek przez miesiąc. W próby, aranżacje, scenografię, stroje, scenariusz, oprawę dźwiękową i oświetleniową zaangażowani byli prawie wszyscy pracownicy szkoły i wielu rodziców. Na scenie zaprezentowali się uczniowie począwszy od zerówek do klas ósmych.

Duże brawa należą się nauczycielkom, które przygotowały i koordynowały całość: Danucie Kasperskiej, Barbarze Kwapisz i Annie Kuc.

Przepiękne malowidła- dekoracje stworzyła Anna Jamroży.
UWAGA: ZEBRANIE WIEJSKIE
WYBORY SOŁTYSA SZKLAR GÓRNYCH
Serdecznie zapraszamy na Zebranie Wiejskie, które odbędzie się
w dniu 2 lutego 2023 r. (czwartek), godz.18:00
w Sali Gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych.
Podczas zebrania odbędą się wybory nowego Sołtysa
i Rady Sołeckiej Szklar Górnych.

Serdecznie Państwa zapraszamy !
Dbajmy o systematyczne przeglądy instalacji, montujmy czujniki!
Nieszczelność w przewodzie łączącym piec gazowy z kominem był  prawdopodobną przyczyną ulatniania się
czadu w mieszkaniu na terenie  gminy Lubin, która doprowadziła w miniony piątek  do tragedii.
Wspólnie  z policją i strażą pożarną  apelujemy o systematyczne przeglądy pieca,  przewodów kominowych
i wentylacyjnych.
Jedyne urządzenie, które może  wykryć tlenek węgla to specjalny czujnik,
który powinniśmy zainstalować w  odpowiednich
miejscach w swoich domach.

Czujnik czadu jaki należy umieścić w pomieszczeniu powinien zostać zamontowany nie dalej niż 6 metrów
od potencjalnego źródła czadu
. Detektor nie powinien być zasłonięty.
Ponadto należy umieścić czujnik czadu na wysokości ok. 150 cm
Urządzenie należy zamontować z daleka od drzwi, okien, wentylatorów i innych miejsc
z dużym przepływem powietrza. Nie zaleca się montowania czujnika gazu w tzw. martwych strefach,
czyli w rogach pomieszczenia, pod szafkami czy w miejscach,
w których detektor mógłby być choćby w małej części zasłonięty.Tlenek węgla potocznie zwany czadem to śmiertelnie trujący gaz. Wiąże  się on z hemoglobiną zawartą
w erytrocytach we krwi 250 – 300 razy  szybciej  niż tlen a dodatkowo jest gazem bezzapachowym i bezbarwnym.
Tylko specjalistyczne urządzenia w postaci czujników są w stanie  zasygnalizować nam w porę, że czad znajduje się
w powietrzu naszego  domu. Dlatego tak ważnym jest, żeby zamontować tego typu urządzenia
w  pomieszczeniach w których odpoczywamy i śpimy.


Pamiętajmy, że czad zabija i tylko systematyczne przeglądy pieców,  dbałość o przewody kominowe
i wentylacyjne oraz montaż specjalnych  czujników może uchronić nasze życie i zdrowie.

Źródło: https://ug.lubin.pl

Wróć do spisu treści