Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści
Uwaga: Źródłem i autorem zamieszczanych informacji (oraz zdjęć) sa portale m.in.:

Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !
 Zobacz aktualny harmonogram wywozu 
 odpadów komunalnych  !     

Wycinka drzew na swojej posesji - już bez pozwolenia!

Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie przyrody i ustawie o lasach autorstwa resortu ministra Jana Szyszki. Oznacza to, że od 1 stycznia 2017 r. zniesione zostaną ograniczenia właścicieli nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce.

Obecne przepisy wymagają od właściciela działki wystąpienia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na wycięcie drzewa. Zdaniem posłów PiS, autorów tej noweli, stanowi to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości. Posłowie wskazywali też, że stosowanie obecnych restrykcyjnych przepisów nie spełnia swojej roli, gdyż i tak niemal wszystkie decyzje, które wydają stosowne organy, są pozytywne i zezwalają na usunięcie drzewa i krzewu. 

Obecna procedura niepotrzebnie obciąża więc zarówno właścicieli nieruchomości, jak i organy administracji.
Nowelizacja wprowadza zmiany umożliwiające gminom rezygnację z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnację z opłat w niektórych przypadkach za ich usunięcie. Według autorów inicjatywy, rozwiązanie takie umożliwi gminom dostosowanie zakresu prowadzonych przez nie postępowań do rzeczywistych możliwości i potrzeb danej gminy. Gminy uzyskają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, co oznacza, że uzyskają realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat.

Nowe przepisy upraszczają regulację dotyczącą usuwania drzew i krzewów, m.in. uproszczony zostanie mechanizm ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu, a z ustawy usunięty zostanie obowiązek uwzględniania przy ustalaniu opłaty współczynnika lokalizacji.

(MG/źródło: PAP, Money.pl)
UWAGA: SZKLARY GÓRNE BEZ WODY!

Mieszkańcy Szklar Górnych muszą uzbroić się w cierpliwość. W związku z trwającymi pracami  przy rozbudowie sieci wodociągowej, w piątek, 16 grudnia nastąpi przerwa w dostawie wody
Jak informuje Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach, wody nie będzie  w godzinach od 9.00 do 15.00.

GZUKiM przeprasza za utrudnienia.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
23 listopada 2016 (Środa)
 
  Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbędą się 23 listopada 
w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Organizatorem imprezy niezmiennie jest 
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych we współpracy 
ze Stowarzyszeniem „Pro Humanitatis” w Szklarach Górnych.

  Honorowy patronat nad uroczystością objął Starosta Powiatu Lubińskiego, 
zaś patronat medialny Radio Plus Legnica.
  Spotkanie zaplanowane jest na godzinę 10.00.

  W tym roku hasłem przewodnim obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych będą słowa świętego Jana Pawła II: „Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, 
by pokonał nas lęk przed własną słabością".

  To wielkie przedsięwzięcie, przybierzeformę koncertu, podczas którego udział wezmą wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Szklarach Górnych oraz zaproszeni goście. 
Na scenie zobaczyć będzie można m. in. "Light Show" - nowatorski pokaz z wykorzystaniem 
technik fluorescencyjnych, przygotowany przez Oskara Rugiera,  energetyczną grupę taneczną 
„Zumba Team”, taniec brzucha, oraz piosenki w wykonaniu podopiecznych i nauczycieli 
Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Szklarach Górnych.

  Swoim pięknym głosem gości oczaruje Liliana Iżyk - młoda i ambitna lubinianka, która jest przykładem, że warto próbować i walczyć o swoje marzenia. Usłyszymy również piosenkę  "Ruda tańczy jak szalona", bowiem punktem kulminacyjnym będzie koncert gwiazdy polskiej sceny muzycznej disco polo  Czadomen`a.

 Celem spotkania jest ukazanie szerszym kręgom społecznym możliwości osiągania wysokiego poziomu sprawności fizycznej oraz artystycznej przez młodzież niepełnosprawną intelektualnie oraz wykorzystywanie tych osiągnięć do realizacji celów rehabilitacyjnych  i wychowawczych.


 Sponsorami imprezy są:Galeria Cuprum Arena w Lubinie 
 Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o. 
w Polkowicach


  

 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lubinie
 
oraz

Państwo Grażyna i Krzysztof Porębscy. 
„Magiczny Dywan” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym  
im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy  im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych otrzymał 
od Fundacji KGHM Polska Miedź dofinansowanie na realizację projektu „Dla mniejszych i większych 
– zabawa, integracja i edukacja na Magicznym Dywanie”. 

W ramach projektu zostanie zakupiona interaktywna podłoga, która wzbogaci wachlarz oddziaływań terapeutycznych podejmowanych na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie 
oraz lokalnej społeczności. 
Magiczny Dywan to wielofunkcyjne urządzenie, które tworzy wirtualny 
obraz – podłogę na której uczestnicy przeżywają wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze 
wszystkich dziedzin wiedzy. Interaktywna podłoga w atrakcyjny sposób rozwija nie tylko spostrzegawczość   i integrację sensoryczną, ale przede wszystkim kreatywność młodego człowieka, umożliwiając jego 
kompleksowy rozwój. 
           Uroczyste zainicjowanie korzystania z urządzenia zaplanowano na początek grudnia 2016 r.  
W niedzielę pośpimy dłużej. Zmieniamy czas na zimowy ! 

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy
29 października cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00,
 dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 


Zmiana czasu obowiązuje – z zachowaniem stref czasowych – w całej Unii Europejskiej. Po co zmieniamy czas? Po to, by wraz ze zmianą pór roku lepiej wykorzystać światło słoneczne i po prostu oszczędzać elektryczność. Dwa razy do roku zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni powoduje konieczność dostosowania rozkładów jazdy komunikacji. Np. w przypadku pociągów zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że pociągi dodatkową godzinę przeczekują na stacji. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni raz w roku podróż staje się o godzinę krótsza.
W Polsce zmieniamy czas – z drobnymi przerwami – od okresu XX-lecia międzywojennego. Zmiana czasu została na stałe wprowadzona do polskiego kalendarza w 1977 roku. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie.

Charytatywny Hubertus w Szklarach Górnych - 29.10.2016
Hubertus to impreza jeździecka podsumowująca letni sezon jeździecki. Miłośnicy koni mają okazję spotkać się, sprawdzić nabyte w ciągu roku umiejętności, a w tym roku także pomóc potrzebującej Marii Kobak.

W ostatnią sobotę października odbędzie się Hubertus w stajni „Promyk” w Szklarach Górnych. Tegorocznej imprezie przyświeca szlachetny cel. „Jest nim pomoc prawdziwej koniarce, oddanej Pani Weterynarz i po prostu wspaniałej osobie, która bardzo potrzebuje naszego wsparcia. W sierpniu Marysia miała wypadek samochodowy i teraz leży w śpiączce pourazowej. Aby ją wybudzić rodzina zdecydowała się przewieźć Marysię do specjalistycznej kliniki w Krakowie, w której miesięczny pobyt kosztuje 20 tys. zł” – piszą na stronie wydarzenia przyjaciele Marii Kobak i organizatorzy Hubertusa Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć Marię w leczeniu i rehabilitacji, zaproszeni są do Szklar Górnych do wspólnej zabawy hubertusowej. 
W programie m.in. towarzyskie konkursy w skokach przez przeszkody, „lis szukany” dla osób lepiej jeżdżących, „lis goniony” dla dzieci, przejażdżki na kucykach oraz konkurencje westowe, czyli wyścigi wokół beczek i tyczek.
Odbędzie się także licytacja, na której będzie można zdobyć m.in. lot paralotnią, karnet na siłownię, trening personalny, karnet open na zajęcia crossfit i sesję zdjęciową. Ciągle szukani są nowi partnerzy i sponsorzy. Pieniądze z licytacji przeznaczone zostaną na leczenie Marii.
Konie są miłością i życiową pasją Marii Kobak. Jeździectwo uprawia od dziecka, jest zawodniczką Polskiej Ligi Western i Rodeo, posiada tytuł Przodownika Turystyki Jeździeckiej II stopnia. Niedawno ukończyła weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. „Nigdy nie była obojętna na cierpienie ludzi czy zwierząt pomagając, gdy tylko mogła. Bez pomocy i rehabilitacji nie wróci do zdrowia. Nie zabierze już nikogo w niesamowity teren, nie wyleczy żadnego zwierzęcia, nie zachwyci nikogo na zawodach” – piszą przyjaciele Marii
Kolejne Inwestycje w Szklarach Górnych
Trzy odcinki wewnętrznych dróg gminnych przebudowane zostały w Szklarach Górnych. Koszt inwestycji polegających na wykonaniu nawierzchni oraz oświetlenia wyniósł 270 tys. zł.
W ramach zadania nową asfaltobetonową nawierzchnię wykonano na działkach nr 203/1 oraz 203/6. Zarówno tam, jak i na znajdującej się w pobliżu drodze o numerach działek 191/1 oraz 192/2 wykonane zostało oświetlenie.Podobny zakres robót przeprowadzony został na drogach znajdujących się na działkach 6/15 oraz 43/1 w pobliżu cmentarza, łączących nowe osiedle z pętlą autobusową.

 

Pobocza utwardzone zostały tłuczniem kamiennym, przebudowano również zjazdy do posesji oraz wykonano dojścia do budynków z kostki betonowej, wykorzystując do tego kostkę betonową.
W sumie przebudowano 527 m. drogi oraz ustawiono 22 słupy oświetleniowe.
(MG)
Projekt „Szklary Górne po godzinach” – zajęcia sportowe dla mieszkańców sołectwa Szklary Górne.
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szklary Górne rozpoczęło realizację kolejnego projektu na rzecz społeczności wsi, którego celem jest organizacja oferty spędzania wolnego czasu we wsi w jesienne popołudnia. Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego i polega na organizacji bezpłatnych zajęć sportowych dla wszystkich chętnych mieszkańców sołectwa.

Proponowane zajęcia to:
  1. Aerobik dla kobiet, wtorki i czwartki godz. 19:00 – 20:00
  2. Siatkówka, wtorki godz. 17:00 – 19:00
  3. Koszykówka, czwartki godz. 17:00 – 19:00

Wszystkie zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach od 17:00 do 20:00 w sali gimnastycznej przy Szkole Podst. im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Największym zainteresowaniem cieszy się aerobik – w pierwszych dwóch zajęciach udział wzięło blisko 30 mieszkanek sołectwa ! Wieś Szklary Górne uczestniczy w Programie Odnowy Wsi Dolnośląskiej. Projekt „Szklary Górne po godzinach” doskonale wpisuje się w założenia Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Szklary Górne.
UWAGA ! ZNOWU ATAKUJE: CZAD - CICHY ZABÓJCA  !
Czad – tlenek węgla (CO), nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i „nie dusi w gardle”…. ale jest silnie trujący, 
łatwo palny i wybuchowy- już niewielkie stężenie CO w powietrzu jest śmiertelne dla człowieka !!!!
Co roku w okresie sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla, czyli czadem.

Najczęściej tlenek węgla wydziela się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu, może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe.

Objawami zatrucia czadem jest: ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatia, zapaść, utrata przytomności.
Objawy te mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem i są często mylone z grypą lub zatruciem pokarmowym.

W przypadku zatrucia czadem: natychmiast przewietrz pomieszczenie w którym się znajdujesz i zadzwoń po służby ratownicze:
Numery alarmowe:
pogotowie ratunkowe: 999
straż pożarna: 998, 112

Aby zapobiec zatruciu:
- dokonuj okresowych czyszczeń przewodów kominowych, 
- usuwaj sadze z pieców węglowych zgromadzoną w osadniku,
- kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych,
- w pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa zapewnij skuteczną wentylację;
- nie zatykaj kratek wentylacyjnych w drzwiach oraz od przewodów wentylacyjnych;
- wyposaż mieszkanie w bateryjne czujniki dymu, tlenku węgla i gazu. WYCIECZKA DO KRAKOWA - 24.09.2016 r.

Sołtys wraz z Radą Sołecką informują, że istnieje możliwość zorganizowania integracyjnej 
wycieczki autokarowej do Krakowa dla mieszkańców naszej miejscowości w w/w terminie. Myślimy że ta propozycja Państwa zainteresuje. 
Będzie to wycieczka nie tylko dla miłośników samego miasta Krakowa i jego niewątpliwych 
atrakcji ale również dla tych którzy będą chcieli w ciszy, zadumie i spokoju zwiedzić 
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz znajdujące się nieopodal 
Muzeum Jana Pawła II, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Będzie również możliwość uczestniczenia w mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 
Podczas pobytu będzie zapewniona opieka miejscowego przewodnika.

No a teraz trochę szczegółów: 
Wyjazd 24.09.2016 (sobota) godzina 04.00 
– powrót w tym samym dniu do Szklar Górnych ok. godz. 24.00. 

Szczegółowy plan wycieczki będzie przedstawiony na przedwyjazdowym organizacyjnym spotkaniu. 
Termin spotkania będzie podany w późniejszym terminie.
Tradycją jest, że w tego rodzaju wycieczkach w momencie zapisu trzeba dokonać wpisowego tj. 
przedpłatę w wysokości 20 złktóra będzie potrzebna do zarezerwowania autokaru oraz przewodnika. 
Wpisowe przepada jeśli ktoś zrezygnuje, no chyba że będą to jakieś szczególne 
okoliczności uzasadniające absencję, ewentualnie znajdzie kogoś na swoje miejsce. 
Pozostałą część kwoty będzie trzeba uiścić na spotkaniu organizacyjnym. 
Koszt całej wycieczki będzie uzależniony od ilości chętnych. 

  Dla 50 osobowej grupy orientacyjny koszt na jedną osobę wyniósłby ok. 60 zł   
(w tym: przejazd autokarem lux w obie strony, przewodnik) do niniejszej kwoty należy jeszcze
doliczyć koszty wstępów do obiektów i parkingu dla autokaru (w zależności co będziemy 
zwiedzali) oraz posiłków – koszt ok 40 zł.  

O resztę szczegółów proszę pytać.

Zapisy do 19.09.2016 r. u Pana Mariusza Kardynała przedstawiciela Rady Sołeckiej 
– Szklary Górne 73 A, tel. 792 660 826. 

Serdecznie zapraszamy !Sołtys Wsi Szklary Górne
zaprasza serdecznie mieszkańców Szklar Górnych
na Zebranie Wiejskie, które odbędzie się
w środę 14 września 2016 r.
o godz. 17.00 
w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych

Zapraszamy.
Sołtys i Rada Sołecka

Wraca szkolny rozkład jazdy !
Od 1 września autobusy komunikacji publicznej będą kursować według szkolnego rozkładu jazdy. Oznacza to więcej połączeń, nie tylko w dni powszednie.
W dni robocze najczęściej zobaczymy autobusy linii 1, 4 i 7 – tu połączenia będą realizowane co 10 minut. Nieco rzadziej, co 20 minut będą kursować autobusy 3A i 3 B. Tak samo często będą się odbywać odjazdy z Małomic i Krzeczyna, gdzie w dalszym ciągu będą prowadzić linie 0 i 2.
Powód do zadowolenia mają pasażerowie, którym brakowało weekendowych połączeń linii 3A i 3B. Na tych trasach autobusy będą jeździć co około 30 minut – w soboty w godzinach 8-20, a w niedziele od 11 do 20.

W soboty częściej będą jeździć autobusy popularnych linii 1,4 i 7 – między godziną 17 a 19 pojadą co 20 minut. 
Dodatkowo w te dni od 6 do 9 będzie więcej kursów „siódemki” – odjazdy w kierunku Ustronia będą realizowane co kwadrans.
Wrócą także zawieszone na czas akacji kursy linii 5, 6, 100, 101, 102, 103, 104, 105 i 112. 
Nieznacznej modyfikacji ulegnie rozkład jazdy linii 8.

Mieszkańcy gminy Lubin będą korzystać z dwóch nowych przystanków – jeden ulokowany będzie na końcu Miroszowic, w miejscu, gdzie do tej pory autobusy tylko zawracały. Drugi ustanowiony został na nowej pętli przy pałacu w Chróstniku.


FUNDUSZ SOŁECKI 2017 PODZIELONY.
783 tys. zł wyniesie fundusz sołecki Gminy Lubin na 2017 r. Jest on dzielony proporcjonalnie w stosunku do liczby mieszkańców, dlatego najwięcej otrzymują największe miejscowości. W przypadku Chróstnika, Krzeczyna Wielkiego, Niemstowa, Obory, Osieka, Raszówki i Szklar Górnych kwota ta wyniesie 41 tys.
Fundusz sołecki to  pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Tworzenie funduszu nie jest obligatoryjne i zależy od decyzji władz gminy.
–  Są to środki, o przeznaczeniu których decydują sami mieszkańcy, a to oni przecież wiedzą najlepiej na co je najzasadniej wydać. Zadania dużego kalibru realizuje oczywiście gmina, ale drobniejsze, często niecierpiące zwłoki można zrealizować z funduszu sołeckiego. Są to także pieniądze, które służyć mają aktywizacji, mobilizacji mieszkańców wsi do realizacji inicjatyw zmierzających do rozwoju swoich małych ojczyzn, podejmowania współpracy, lokalnego dialogu i  krzewienia społeczeństwa obywatelskiego na wsi – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.
Pierwsza Ustawa o funduszu sołeckim weszła w życie w 2009 r., zastąpił ją dokument o tej samej nazwie z marca 2014 r.
źródło: www.ug.lubin.pl
(MG)
KOMUNIKAT WÓJTA GMINY LUBIN
o treningu systemu powszechnego ostrzegania

 Wójt Gminy Lubin informuje, że w dniach 7-9 czerwca 2016 r.   (termin zapasowy 10 czerwca br.) na terenie gminy Lubin odbędzie się trening systemu powszechnego ostrzegania z wykorzystaniem akustycznego podsystemu alarmowania zarządzony przez Wojewodę Dolnośląskiego.  Trening zostanie przeprowadzony, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach  (Dz. U. z 2013 r. poz. 96).
Za ewentualne niedogodności, które mogą powstać w wyniku treningu serdecznie przepraszamy.
                                                                                                                                                  Wójt  Tadeusz Kielan
Konferencja z sędzią Anną Marią Wesołowską
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych odbyła się 
XIV Powiatowa Konferencja Pedagogów pod hasłem: „Współczesna szkoła miejscem poszanowania prawa 
i rozwoju ucznia – od teorii do praktyki”. 
 Gościem spotkania i prelegentką była między innymi znana z telewizji sędzia Anna Maria Wesołowska.

Uczestników konferencji przywitała Agnieszka Król-Stępień, dyrektor ośrodka. Wysłuchano wykładów: doktora Tomasza Tokarza z Instytutu Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej pt. „Uczenie przyjazne mózgowi. Kultura oceniania a kultura doceniania” oraz sędzi Anny Marii Wesołowskiej pt. „Nowe zagrożenia: grooming, zbyt wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc a sposoby reakcji placówek pomocowych. Rodzice a szkoła”. W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciel Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz pedagodzy. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem była imponująca liczba uczestników – ponad 135 osób. Podczas spotkania wystąpiła również grupa teatralna złożona z uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych pod kierunkiem Piotra Poręby. 
Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z ofertą wydawniczą i edukacyjną wydawnictw: Nowa Szkoła, Novum, Moje Bambino, Impuls. Po konferencji odbyło się spotkanie z uczniami ośrodka, podczas którego pani sędzia odpowiadała na pytania i rozdawał autografy.

Garleria zdjęć dostępna jest na stronie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im.Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych.

źródło www.gminalubin.pl
Matematyka po angielsku w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych.
Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych zrealizowali już wszystkie mobilności w ramach programu Erasmus+ i teraz dzielą się zdobytą wiedzą.
W szkole zorganizowana została lekcja otwarta, podczas której przeprowadzone zostały zajęcia z języka angielskiego oraz z matematyki, także wykładanej w języku angielskim. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy szóstej, a przypatrywali się jej nauczyciele i dyrektorzy innych placówek oświatowych z terenu Gminy Lubin.
Nauczyciel języka angielskiego, jednocześnie koordynator Projektu Adrian Dragan zaprezentował aktywizujące metody nauczania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz nowoczesnej pracowni językowej. W drugiej części Tomasz Haber przeprowadził lekcję matematyki w języku angielskim. W przyszłym roku szkolnym zajęcia komputerowe, techniczne oraz lekcje matematyki będą nauczane w systemie CLIL, a więc z wykorzystaniem języka angielskiego.
Ćwiczenia dla nauczycieli języka angielskiego, którzy pracują z uczniami w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zaprezentowała nauczycielka Anna Kosacz-Gol.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych przybliżyła zasady organizacji pracy szkoły w Wielkiej Brytanii oraz omówiła sposoby zarządzania placówką oświatową.
– Udział w programie Erasmus+ jest doskonałą okazją do doskonalenia własnego warsztatu pracy oraz poziomu umiejętności językowych. Mamy nadzieję, że lekcja otwarta pokazała, iż z Wielkiej Brytanii wróciliśmy mądrzejsi i bogatsi o nowe doświadczenia – podsumowuje dyrektor Elżbieta Piasny.
(oprac. Adrian Dragan, MG)
Jan Brzechwa patronem Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych.
to była wyjątkowa uroczystość, która wielkimi literami zapisze się w historii Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych.  Nadanie imienia oraz sztandaru, jak również obchody 70. rocznicy powstania placówki  miały wyjątkowy charakter, a zaangażowanie w tę uroczystość uczniów wszystkich klas dostarczyło nauczycielom, rodzicom i zaproszonym gościom wielu artystycznych wrażeń, ale i… wzruszeń.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. odprawiona w miejscowych Kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Nabożeństwo celebrowali obecny i były proboszcz, księża Krzysztof Bucyk i Ryszard Sroka, którzy wychowali kilka pokoleń uczniów szkoły, znajdującej się bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.
– Wybór patrona przez instytucję taką jak szkoła jest jednocześnie wyborem pewnego modelu wychowawczego, jaki dana placówka chce realizować. Decydując się na wybór Jana Brzechwy podjęliście decyzję, że to on i jego przesłanie staną się punktem odniesienia w relacjach między nauczycielami, a uczniami, ale także wśród grona pedagogicznego i uczniowskiego – mówił w wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz Krzysztof Bucyk, życząc jednocześnie, aby – idąc śladami swojego nowego patrona – społeczność placówki budowała szkołę opartą na dobru, prawdzie i ewangelii.

W obecności pocztów sztandarowych wszystkich szkół Gminy Lubin rozpoczęła się druga część uroczystości. Przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski odczytał uchwałę nadającą imię Jana Brzechwy Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych, a fundatorzy sztandaru: wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz sołtysi Obory Łukasz Kurowski i Szklar Górnych Ryszard Bubnowski w jego drzewiec wbili historyczne gwoździe.
– W historii każdej szkoły są dni wyjątkowe, które tę historię budują i są elementem tworzenia tradycji. Niewątpliwie dla nas tym dniem jest 20 maja 2016 r. Zapisze się on w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych. To dzień, w którym Szkoła Podstawowa w Szklarach Górnych otrzymała imię Jana Brzechwy oraz sztandar. Nadanie imienia jest dla nas nobilitacją i zaszczytem. Szkoła zyskuje swoistą, indywidualną tożsamość – mówiła Elżbieta Piasny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych, przypominając, że wybór Jana Brzechwy na patrona placówki nastąpił zgodnie z przewidzianą prawem procedurą.W tym celu został powołany zespół ds. nadania szkole imienia, a następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w profesjonalnych wyborach. Był lokal wyborczy, urna, komisja, mąż zaufania i karty do głosowania . Kontrkandydatami Jana Brzechwy byli Kornel Makuszyński i Mikołaj Kopernik. W toku przeprowadzonych wyborów okazało się, że uczniowie, nauczyciele i rodzice dokonali niezwykle jednomyślnie wyboru tej samej postaci – Jana Brzechwy.

– Fakt nadania imienia – to historyczny moment dla dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców. Choć szkoła wychowała wiele pokoleń, to właśnie wam przypada w udziale honor uczestniczenia w tym wydarzeniu, a co więcej to właśnie wy jesteście jego architektami – bo nie kto inni jak właśnie obecna społeczność Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych wybrała na swojego patrona wybitnego polskiego poetę, bajkopisarza, satyryka Jana Brzechwę. Gratuluję tego wyboru, bo świadczy ona o waszym szacunku do literatury i miłości do książek – co jest wartością niezmiernie istotną – mówił podczas uroczystości Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.
Oficjalną część uroczystości dopełnił niezwykły program artystyczny. W przepięknej scenografii zaprezentowano niezwykły kolaż, w czasie którego przeplatały się taniec, muzyka, ruch i słowa, a wszystko oparte na twórczości Jana Brzechwy, a zaprezentowane w sposób niekonwencjonalny i momentami zapierający dech w piersiach. Uczniowie stworzyli niezapomniane kreacje, okraszaną doskonałą choreografią. Tytułowy Leń, z wiersza Jana Brzechwy, Pchła Szachrajka czy Żuraw i Czapla, którzy swoje przekomarzania przerywali przepięknym tańcem towarzyskim zapiszą się w pamięci publiczności na długo, podobnie jak pozostali bohaterowie – bo wszyscy aktorzy byli doskonali.

Uroczystość zgromadziła wielu gości, oprócz władz Gminy Lubin, wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele prezydenta Lubina, starosty lubińskiego, dolnośląskiego kuratora oświaty, ZNP, gminnych szkół i pozostałych jednostek, a także rodzice i dziadkowie głównych bohaterów tej uroczystości.
Były kwiaty, prezenty, gratulacje, życzenia i… olbrzymi tort, który wniósł na salę przewodniczący Rady Rodziców Łukasz Kwapisz.
(MG) źódło www.ug.lubin.pl 
„Szklary Górne – dobre miejsce do życia i pracy” – pod takim hasłem mieszkańcy wsi chcą rozwijać i promować swoją miejscowość. Opracowana przez nich strategia ma przyspieszyć rozwój urbanistyczny Szklar Górnych oraz zachęcić mieszkańców miasta do przeprowadzki w to właśnie miejsce.


Szklary Górne położone są w pośród lasów, pól i parków. Znajduje się tu zabytkowy kościół i zespół pałacowy, restauracja, stadnina koni oraz leśniczówka. Dzieci mogą tu chodzić do przedszkola i szkoły, zapewniona jest opieka zdrowotna i dobre połączenie z miastem. Wieś ma nawet swoją drużynę piłkarską – Unię Szklary Górne. To tylko niektóre z atutów Szklar Górnych, na które zwrócili uwagę jej mieszkańcy, opracowując „Sołecką strategię rozwoju wsi Szklary Górne”.

– To, na czym nam zależy, to rozbudowa infrastruktury, budowa tablic informacyjnych i oświetlenia. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich pracujemy nad pogłębianiem oraz tworzeniem tradycji, dzięki którym nasza wieś będzie rozpoznawalna, np. poprzez projekt kulinarny. Dzięki rewitalizacji Szklar Górnych będziemy mogli je lepiej promować – tłumaczy Tomasz Gol, współtwórca strategii.

Autorom projektu najbardziej zależy na integracji mieszkańców. Wśród ich pomysłów na zaangażowanie społeczności w życie Szklar Górnych jest cykliczne sprzątanie wsi zakończone ogniskiem, konkurs na najbardziej zadbaną posesję, stworzenie oryginalnego lokalnego święta oraz odtworzenie miejscowych tradycji i obyczajów. W planach mają też bardzo trudne przedsięwzięcie, jakim jest remont starego folwarku oraz budowa świetlicy z kompleksem sportowym.

Strategia rozwoju Szklar Górnych powstała w ramach projektu Odnowy Wsi Dolnośląskiej, realizowanego przez dolnośląski Urząd Marszałkowski. W gminie Lubin przystąpiło do niego osiemnaście z 31 wsi. W każdej z tych miejscowości zebrała się grupa mieszkańców, którzy postanowili wziąć niektóre sprawy w swoje ręce, korzystając przy tym z pomocy urzędników.
– Grupa inicjatywna pracuje nad dokumentem sołeckiej strategii rozwoju wsi pod nadzorem koordynatora z urzędu gminy, który pomaga w tworzeniu tego programu – wyjaśnia Anna Marzec, kierownik referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Urzędu Gminy Lubin. – Jest to jednak dokument autorski. Mieszkańcy wsi wiedzą najlepiej, czego chcą i potrzebują. Sami też później organizują swoje przedsięwzięcia, poszukują sponsorów, działają we własnym zakresie.

„Sołecką strategię rozwoju wsi Szklary Górne” zatwierdzili na ostatniej sesji radni gminy Lubin. Teraz jej mieszkańcy mogą przystąpić do wdrażania swoich pomysłów. W trakcie przewidzianego na prawie dziesięć lat programu działania chcą zrealizować określoną wizję: – Szklary Górne to nowoczesna, bezpieczna i zadbana wieś, w której dobrze się mieszka, wypoczywa i pracuje, ale także wieś, która jest kolebką dawnych tradycji ludowych – twierdzą.

UWAGA: Przypominamy o zmianach w rozkładzie jazdy od 1 kwietnia 2016 r

Aktualizacja rozkładów jazdy Miejskiej Komunikacji Publicznej na terenie Gminy Lubin, która wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r. przewiduje następujące zmiany:
1) linia komunikacyjna nr 102:
– pętla autobusowa w Gorzycy przeniesiona zostanie z dotychczasowej lokalizacji na działkę nr  184/25 (w sąsiedztwie posesji nr 116 N, 115 T)
– w rozkładzie jazdy uwzględniony zostanie dodatkowy przystanek Gorzyca 14, zlokalizowany przy drodze powiatowej, na wysokości budynku nr 49.
– przyspieszenie odjazdu kursu ruszającego z pętli w Gorzycy w kierunku Lubina o godz. 7:07 na godz. 7:02.
2) Zmiana statusu przystanku autobusowego w miejscowości Ustronie z przystanku warunkowego „Na Żądanie” na przystanek zwykły.
3) Uwzględnienie w rozkładach jazdy nowo utworzonych przystanków:
w miejscowości Wiercień po obu stronach drogi publicznej nr 103044D (w sąsiedztwie posesji nr 7a, 8c),
w miejscowości Chróstnik przystanek Chróstnik 07 zlokalizowany przy nowo wybudowanym odcinku drogi powiatowej nr 1235D (w pobliżu Miasteczka Rowerowego),
4) linia komunikacyjna nr 4: Skierowanie kursu o godz. 7:16 z Obory w kierunku Lubina dodatkowo przez przystanek „Zacisze” 
(dni robocze).
5) Wydłużenie trasy miejskiej linii komunikacyjnej nr 2 na dwóch kursach (po godz. 20 i po godz. 22) do miejscowości Chróstnik.

Nowe rozkłady jazdy Miejskiej Komunikacji Publicznej zamieszczone zostaną na stronie internetowej PKS Lubin SA:  http://pks.lubin.pl/

źródło:


NIEDZIELA KRÓTSZA O GODZINĘ...
W nocy z 26 na 27 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W sobote nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 30 października. W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. 

11 MARCA - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SOŁTYSA.


Dzień 11 marca uznawany jest jako polski Dzień Sołtysa. Święto to ma na celu okazanie wdzięczności
 i szacunku sołtysom za ich pracę i zaangażowanie oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa 
w polskiej wsi. Z okazji tego święta w wielu miejscach obchodzone są spotkania, biesiady i konkursy 
a na wielu oficjalnych stronach internetowych urzędów gminy i miasta składane są przez wójtów 
i burmistrzów życzenia dla ich lokalnych sołtysów i radnych rad sołeckich. 

Z tej okazji życzymy naszemu Sołtysowi Ryszardowi Bubnowskiemu, wszystkiego najlepszego, 
zdrowia, szczęścia i radości oraz satysfakcji z pracy i sukcesów w życiu osobistym i służbowym!

UWAGA: Deklaracje podatkowe do końca marca br.         

Do końca marca br. wydłużony został czas na złożenie nowych deklaracji podatkowych.
 
Konieczność złożenia nowej deklaracji wynika z modernizacji ewidencji gruntów i budynków 
na terenie Gminy Lubin. Obowiązek ten dotyczy 90 proc. mieszkańców Gminy Lubin.

Czy nieruchomość objęta została zmianami, sprawdzić można telefonicznie 
pod nr tel. 76 840-31-09 oraz 76 840-31-62.

Godziny urzędowania Referatu Podatków i Opłat lokalnych Urzędu Gminy, zostały 
 przedłużone w poniedziałki, środy i piątki do godz. 16.30.
Szkoła Podstawowa w Szklarach Górnych ma już swojego Patrona.


Do wyboru patrona szkoły przygotowywała się cała społeczność szkolna. W tym celu został powołany zespół ds. nadania szkole imienia, który czuwał nad tym, aby był to proces zgodny z procedurą. Jesteśmy świadomi, że poprzez nadanie imienia szkoła: Zyskuje swoistą indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych szkół. Promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania. W naturalny sposób uzyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem. Wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów. Może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i ogólnie uznawanych przez społeczność. Wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem i sztandarem szkoły.

Pragnęliśmy, aby patronem szkoły została osoba bliska sercu wszystkich uczniów naszej szkoły, zarówno przedszkolaków jak i szóstoklasistów. Każda grupa naszej szkolnej społeczności (uczniowie, rodzice i nauczyciele ) wybrała w oddzielnym głosowaniu najpierw kilku pretendentów, a później swojego jednego kandydata na patrona szkoły. Bardzo ważnym etapem była szkolna debata: Kto powinien zostać patronem naszej szkoły? Uczniowie klas 3 -6 zaprezentowali koleżankom i kolegom swojego kandydata na patrona szkoły:
* klasa 3 – Mikołaja Kopernika
* klasa 4 – Kornela Makuszyńskiego
* klasa 5 – Jana Brzechwę
* klasa 6- Jana Brzechwę

Debata składała się z dwóch części. W pierwszej z nich zespoły uczniowskie dokonały prezentacji swojego kandydata. Drugą część stanowiła runda dwóch pytań. Uczestnicy rzetelnie przygotowali się do tej trudnej formy dyskusji publicznej, starając się przekonać kolegów i koleżanki do głosowania na swojego kandydata. Po debacie wszyscy uczniowie wzięli udział w profesjonalnych wyborach. Był lokal wyborczy, urna do głosowania, komisja, mąż zaufania, karty do głosowania – wszystko tak, jak w prawdziwym głosowaniu dla dorosłych. Po okazaniu dokumentu tożsamości, podpisaniu się na liście uczniowie głosowali na swojego kandydata na patrona szkoły. Niebawem okazało się, że uczniowie, nauczyciele i rodzice dokonali niezwykle jednomyślnie wyboru tej samej postaci – JANA BRZECHWY.

W krótkim czasie powstał projekt edukacyjny: Jan Brzechwa – bajkowy patron radosnych uczniów, który służy: poszerzeniu wiadomości o Janie Brzechwie, poznaniu twórczości przyszłego patrona szkoły, rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych, rozwijaniu umiejętności artystycznych:, recytatorskich, teatralnych, wokalnych, tanecznych, plastycznych, przygotowaniu uczniów do uroczystości nadania szkole imienia oraz rozwijaniu kreatywności.

W ramach tego projektu wiele działań w naszej szkole jest skupionych na naszym patronie. W grudniu w holu głównym można było podziwiać „Choinkę pana Brzechwy”. Bombki zdobiące choinkę przedstawiały postacie z jego utworów oraz sylwetkę Jana Brzechwy. W styczniu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka nosiła tytuł: Brzechwa Dzieciom, Babciom, Dziadkom. Dziadkowie mieli okazję odświeżyć sobie jego zabawne wiersze: Leń,, Kwoka, Tydzień, Na straganie, Witajcie w naszej bajce, Na wyspach Bergamutach. Nie zabrakło również słynnej Kaczki Dziwaczki, rezolutnej Pchły Szachrajki oraz sprytnego Lisa Witalisa.

W lutym odbył się na platformie Fronter konkurs dla klas IV – VI: Znam mojego patrona. Przed nami jeszcze szereg innych form, przybliżających sylwetkę Jana Brzechwy: konkursy, warsztaty, wernisaże, prezentacje… Wielkimi krokami zbliża się uroczystość nadania szkole imienia JANA BRZECHWY zaplanowana na 20 maja. W ten dzień nasza placówka świętować będzie także swoje 70. urodziny. Scenariusz części artystycznej jest już przygotowany, ale nie zdradzimy żadnych sekrecików.

(oprac. Zespół ds. nadania szkole imienia) źródło. www.ug.lubin.pl
Ogłoszenie
Sołtys zwołuje zebranie mieszkańców Szklar Górnych 
w dniu 29.01.2016 (piatek) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej 
w Szklarach Górnych. 

Zapraszamy !
Zapoznaj się z SOŁECKĄ STRATEGIĄ ROZWOJU WSI SZKLARY GÓRNE
Przypominamy! Zmienia się harmonogram odbioru odpadów komunalnych
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Lubin. Wykonawca usług wyłoniony został w drodze przetargu w sierpniu 2015 r. Jest to konsorcjum złożone z MPO Spółka z o.o. w Lubinie oraz firmy ASA EKO Polska. Obydwie firmy świadczyć będą wyżej wymienione usługi z podziałem na poszczególne miejscowości. 

Szczegółowe informacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi 
można uzyskać w Urzędzie Gminy w Lubinie, ul. Władysława Łokietka 6 oraz telefonicznie:

Odbiór odpadów (reklamacje): 76 840 31 26
Deklaracje o wysokości opłaty: 76 840 31 58
Księgowanie opłaty: 76 840 31 43


Harmonogram odbioru odpadów dla miejscowości: Szklary Górne, Owczary. Realizuje ASA EKO Polska:


UWAGA: Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !

Żródłem informacji zawartych w tym dziale są portale: www.lubin.pl; www.ug.lubin.pl;  www.miedziowe.pl; www.naszlubin.pl
i inne regionalne strony www.

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej. Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.Wróć do spisu treści