Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści
 Zobacz aktualny harmonogram wywozu 
 odpadów komunalnych  !     

W sobotę 28 listopada przestawiamy zegarki, być może po raz ostatni..

Dziś w nocy będziemy spali godzinę dłużej, a to z powodu zmiany czasu z letniego na zimowy. 
Wskazówki zegarów należy cofnąć z godziny 3 na 2. Do czasu letniego wrócimy w marcu 2018 roku. 
Kto wie, być może będzie to jedna z ostatnich zmian czasu, ponieważ politycy 
chcieliby skończyć z przestawianiem zegarków.

Rusza IX Biegowe Grand Prix - Pierwszy bieg w Szklarach Górnych !

Już w sobotę 28 października rozpoczynamy IX cykl Biegowego Grand Prix Zagłębia Miedziowego, które odbywywać się będą w 11-stu miejscowościach.  Biegowe Grand Prix Zagłębia Miedziowego to impreza sportowa dla wszystkich kochających aktywną formę spędzania wolnego czasu. Jest to wieloetapowy cykl biegów przełajowych, odbywających się na terenach Zagłębia Miedziowego w miesiącach: październik 2017 - marzec 2018. 

Do klasyfikacji (punktacji) końcowej w myśl regulaminu zaliczonych zostanie 8 najlepszych miejsc każdego zawodnika (po ich zsumowaniu stworzona zostanie klasyfikacja generalna).


Pierwszy bieg tym razem w nowej miejscowości czyli w Szklarach Górnych.  Start godz. 11:00! Biuro zawodów znajdować się będzie w szkole Podstawowej w Szlarach Górnych, zaparkować będzie można obok Cmentarza w Szklarach Górnych. Start i Meta biegu głownego zaczyna na się na drodze ppoż nr 24 przy skrzyżowaniu ul. Sosnowej i Akacjowej. Trasa biegu prowadzadzić będzie po leśnych duktach i ścieżkach, jest płasko ale z małym podbiegiem.  

Oprócz biegu głównego na ok. 6 km odbędzie się także bieg dzieci. Maluchy z klas 1 i 2-ich pobiegną na 150m o godz. 10:15, a trzecio i 4-klasiści na ok. 400m o godz. 10:30. Zapisy dla dzieci w dniu zawodów od 9:00 do 9:45 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Limit zgłoszeń to  200 dzieci łącznie w obu biegach, a na mecie czeka dla łobuzików miła niespodzianka. Udział w biegach dziecięcych jest bezpłatny.

ZAPISY elektroniczne dostępne są do piątku poprzedzającego każdy bieg, można także zapisać się osobiście w dniu zawodów od 9.30 do 10.40. W każdym z biegów obowiązuje limit 350 zawodników. Decyduje kolejność wpłat - na ich podstawie nadawane będą numery startowe, pewny udział posiadają osoby które opłacą „startowe” za cały cykl GP.      
                        
UWAGA: Zmiany w kursowaniu autobusów !

W związku z przypadającym 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy 
miejsko-gminnej komunikacji. Specjalna organizacja kursów Lubińskich Przewozów Pasażerskich, polega na rozszerzeniu oferty 
transportu publicznego w rejonie cmentarzy w dniach 23.10.2017 r. – 02.11.2017 r.


Najwięcej dodatkowych połączeń będzie realizowanych w dniu 1 listopada:
– dojazd do Cmentarza Zacisze liniami 1, 3A, 3B, 4 i 7 – w godz. 10-17 do cmentarza, autobusy będą kursowały średnio co 2,5 minuty,
– dojazd do „Starego” Cmentarza liniami 0, 2, 3A, 3B, 100, 101, 102, 104, 105, 112 (Kościuszki PKS), 4 (Szkolna), 7 (Skłodowskiej Cmentarz).
Od 3 listopada 2017 r. obowiązywać będzie nowy zimowy rozkład jazdy. Zawieszone zostanie  kursowania sezonowej linii nr 8, a
 w zamian wydłużona zostanie trasa wybranych kursów linii 100.

(MG)

System ostrzegania dla wszystkich sołectw

System powiadamiania i ostrzegania mieszkańców za pomocą wiadomości SMS rozbudowany został o wszystkie sołectwa Gminy Lubin. Oznacza to, że informacje przeznaczone dla danej miejscowości, otrzymywać będą tylko jej mieszkańcy, którzy zadeklarują taką wolę.
Urząd Gminy w Lubinie od kilku lat posiada mobilny system powiadamiania i ostrzegania swoich mieszkańców za pomocą wiadomości SMS. W roku ubiegłym system został udoskonalony i udostępniona została w ramach systemu powiadamiania aplikacja BLISKO, dzięki której znaczenie poszerza się zakres przesyłanych informacji.
Korzystając z możliwości systemu w tym miesiącu uruchomiliśmy dodatkowo 31 grup docelowych i w ramach rozbudowy systemu założono osobną grupę dla każdej miejscowości gminy Lubin. Takie rozwiązanie pozwala kierować informację przeznaczone tylko dla danej grupy odbiorców  np. terminy zebrań wiejskich, awarie, przerwy w dostawie wody itp.
Przypominamy że dla mieszkańców system powiadamiania jest bezpłatny. Informacje można otrzymywać na dwa sposoby: instalując aplikację BLISKO lub odbierając wiadomość SMS.

Zakończyła się przebudowa ul. Sosnowej w Szklarach Górnych.
Nawierzchnia z kostki betonowej, zjazdy indywidualne i oświetlenie – to nowe elementy przebudowanej ulicy Sosnowej w Szklarach Górnych. Realizacja zadania trwała dwa miesiące, a koszt inwestycji wyniósł 417 tys. zł.Zakres rzeczowy zadnia realizowanego pod nazwą „Przebudowa ulicy Sosnowej na działce nr 6/80 wraz z budową oświetlenia w miejscowości Szklary Górne” obejmował wykonanie: odcinka drogi wewnętrznej o nawierzchni z kostki betonowej i długości ok. 210 m, szer. od 3,0 do 4,5 m, zjazdów indywidualnych, dojść do posesji i miejsc odbioru odpadów, odwodnienia drogowego, obejmującego m.in. drenaż francuski oraz studnię chłonną, utwardzenia poboczy kruszywem łamanym, progu zwalniającego, 
 wprowadzenie docelowej organizacji ruchu i wykonanie tzw. zieleńców. W ramach inwestycji wykonana została także kablowa linia oświetlenia drogowego obejmującego montaż 15 słupów oświetleniowych wraz z oprawami oświetleniowymi LED.

(MG, RI)

Zakaz wstępu do lasów do odwołania !

Ze względu na zniszczenia i uszkodzenia drzewostanów przez ostatni huragan w kompleksach leśnych położonych w leśnictwach Szklary, Polkowice i Sieroszowice, stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego wprowadzony został zakaz wstępu do lasu na terenie wymienionych leśnictw. Zakaz wprowadzony został decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubin Marka Nieruchalskiego i obowiązywać będzie do odwołania.
Teren objęty zakazem wstępu obejmuje kompleksy leśne położone na zachód od drogi S-3, pomiędzy miejscowościami Polkowice-Parchów, Sucha Górna – Sieroszowice oraz Szklary Górne – Sobin (szczegóły w załączonej mapie).
(oprac. MG)
Bilans wichury w Gminie Lubin

Kilkadziesiąt powalonych drzew, zerwane linie energetyczne, połamane lampy solarne, przewrócona wiata przystankowa, zniszczony dach garażu i ogrodzenie – to straty w Gminie Lubin spowodowane przejściem Orkanu Ksawery. Kilkanaście miejscowości pozbawionych było prądu przez wiele godzin. Usuwaniem szkód zajmowały się służby Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach oraz Straż Pożarna.  Decyzją wójta Gminy Lubin w piątek służby GZUKiM już od godz. 4.00 rano zajmowały się usuwaniem połamanych drzew i gałęzi na terenie całej gminy. Wezwania płynęły dosłownie zewsząd. Jak zwykle na wysokości zadania stanęli strażacy. Jednostki OSP interweniowały przez całą noc i także w ciągu dnia.

OSP Szklary Górne porządkowała teren wokół miejscowego kościała, który chyba tylko cudem nie ucierpiał. Gdyby drzewo, którego średnica miała około metra, spadło kilka centymetrów dalej, z okien kościoła pozostałoby niewiele.

  
 Znaczne szkody wichura wyrządziła także w zabytkowych parkach w Gorzelinie, Siedlcach, Miłoradzicach i Raszowej. W Miłoradzicach wiatr zerwał dach garażu, a w Gorzelinie olbrzymi konar spadł nieopodal znajdującego się tam domu, niszcząc ogrodzenie. W Szklarach Górnych wichura przewróciła podstawione niedawno na boisku piłkochwyty. W Księginicach przewróciła się wiata przestankowe. Jak zapałki złamały się trzy lampy solarne w Owczarach, Krzeczynie Małym i Osieku. W Kłopotowie powalone drzewo zablokowało wjazd autobusowi komunikacji miejsko-gminnej, który na usunięcie przeszkody czekał ponad półtorej godziny. W Raszówce najbardziej ucierpiały linie energetyczne, na które zawaliły się drzewa. W akcji usuwania szkód wzięło udział sześć  jednostek OSP Gminy Lubin.

OSP Szklary Górne musiało sobie poradzić z kilkunastoma drzewami, strażacy usunęli także złamany słup oświetleniowy w Owczarach. OSP Niemstów interweniowała w Miłoradzicach, gdzie wiatr zerwał dach garażu. Strażacy usuwali także powalone drzewa na trasie Miłoradzice-Raszówka. W Miłosnej usuwaniem złamanych drzew i konarów zajęła się OSP Księginice, a w Raszówce tamtejsza jednostka, która usunęła z drogi dwa przewrócone dęby na ul. 1 maja oraz gałęzie, drzewa i krzaki z drogi Raszówka – Miłoradzice. Strażacy OSP Krzeczyn Wielki usunęli powalone drzewo koło pałacu, interweniowali także na drodze 335, w Krzeczynie Małym i Chróstniku. Siedmiokrotnie wyjeżdżała OSP Zimna Woda, która z dogi do Karczowisk usunęła trzy powalone drzewa, interweniowała także na drodze Zimna Woda-Wirczyn oraz Zimna Woda – Lisiec.
(MG)

KOMUNIKAT O BRAKU WODY !
Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych informuje, że:
w dniu 05 października 2017 (czwartek) w godzinach od 13.00 do 16.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców miejscowości Szklary Górne.

Za utrudnienia przepraszamy.
Ścieżka rowerowa Obora – Szklary oficjalnie otwarta

Prawie trzy kilometry nowoczesnej drogi rowerowej zamiast starego nieczynnego torowiska. Zakończył się właśnie pierwszy etap budowy ścieżki na odcinku Obora – Szklary Górne. W  oficjalnym otwarciu rowerowego szlaku uczestniczyli mieszkańcy, młodzież z Gminnego Gimnazjum oraz urzędnicy z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele.Ta rowerowa trasa z pewnością znajdzie się w gronie najpiękniejszych ścieżek Dolnego Śląska. Jesienna aura, spadające z drzew liście nadały jej bajkowego wręcz klimatu. Mierząca prawie trzy kilometry droga, w zdecydowanej większości, przebiega przez tereny zadrzewione.

O potrzebie stworzenia w tym miejscu ścieżki rowerowej mówiono od ponad dwudziestu lat. Cieszę się, że nam udało sfinalizować ten projekt. To nie koniec inwestycji, w przyszłym roku planujemy budowę kolejnego ponad kilometrowego odcinka tej trasy – mówił podczas oficjalnego otwarcia Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Cykliści przejechali prawie siedem kilometrów. Pierwsze tysiąc metrów szutrową drogą na terenie Obory, a następnie już asfaltową dojechali do Szklar Górnych i z powrotem. Łatwo nie było, bo gimnazjaliści narzucili dość ostre tempo. Przejazd udało się ukończyć wszystkim. Na mecie oprócz wójta Tadeusza Kielana zameldowali się m.in. skarbnik Gminy Lubin Marzena Kosydor, radny Tomasz Fuczek, pracownicy Urzędu Gminy, a także gospodarze obydwu miejscowości Ryszard Bubnowski, sołtys Szklar Górnych oraz Łukasz Kurowski, sołtys Obory z rodziną.


Zadanie sfinansowane zostało ze środków Gminy Lubin, ale samorząd ubiega się o środki zewnętrzne, kompensujące poniesione nakłady i pieniądze na kolejny etap zadania. Inwestycja realizowana była od czerwca 2017 r. Jej koszt wyniósł 885 tys. zł. Na odcinku o długości ok. 2900 mb od dawnego budynku stacji PKP w Szklarach Górnych do zjazdu na ul. Chabrową w Oborze wykonana została nawierzchnia bitumiczna o szerokości dwóch metrów, odwodnienie powierzchniowe, umocniono pobocza, wykonane zostało także oznakowanie pionowe i poziome ścieżki oraz uporządkowano teren przyległy. Wykonany został mierzący około kilometra dojazd do ścieżki rowerowej  od ul. Chabrowej do przedłużenia ul. Różanej w Oborze, obejmujący wykonanie profilowania i zagęszczenia podłoża oraz warstwy z kruszywa.
W kolejnych etapach planowana jest kontynuacja budowy ścieżki na odcinku długości ok. 1100 metrów, do końca obrębu Szklary Górne oraz na terenie miejscowości Obora począwszy od działki 408 do skrzyżowania z ulicą Malinową.W następnych etapach zostaną również uwzględnione elementy malej architektury w miejscach obsługi rowerzystów, zapewniających m.in. możliwość wypoczynku lub schronienia się przed deszczem.Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy ścieżki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020. Dotacja na zadanie, które ma zamknąć się kwotą ok. 1,3  mln zł 
mogłaby wynieść nawet 820 tys. zł.Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych informuje, iż w związku przesunięciem przez Energetyka Sp. z o.o. terminu realizacji prac remontowych na terenie szybu Lubin Zachodni  w dniu 18.09.2017 (poniedziałek) w godzinach od 14.00 do 22.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców miejscowości Szklary Górne i Owczary

Informujemy jednocześnie, iż w dniu 16.09.2017 roku woda będzie dostarczana mieszkańcom Szklar Górnych i Owczar w sposób niezakłócony. 

Za utrudnienia przepraszamy.
Piknik Integracyjny „Wspólna zabawa uczy i integruje”
Mobilne planetarium i inne atrakcje w Ośrodku Szkolno –Wychowawczym w Szklarach Górnych.
 
        W dniu 08.09.2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych odbył się Piknik Integracyjny pod hasłem „Wspólna zabawa uczy i integruje”.

     Imprezę uświetniły również prezentacje mobilnego planetarium oraz pokaz modeli szybowcowych 
zdalnie sterowanych. Organizatorem inicjatywy było Stowarzyszenie Pro Humanitatis.


ZEBRANIE WIEJSKIE
Sołtys i Rada Sołecka zapraszają dla mieszkańców Szklar Górnych 
na zebranie wiejskie, które odbędzie się 
w dniu 18 września 2017 w (poniedziałek) o godz. 18:00
na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej 
w Szklarach Górnych.
Zagłosuj na Swojego Sołtysa!

Trwa plebiscyt na najlepszego sołtysa i najlepsze sołectwo Dolnego Śląska. Organizatorem konkursu jest Gazeta Wrocławska, a patronatem objął go Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Sołtysi otrzymają nagrody pieniężne i pobyty weekendowe w prestiżowym ośrodku, a sołectwa vouchery na materiały budowlane.Głosowanie na Sołtysa Roku 2017 i Sołectwo Roku 2017 jest podzielone na dwa etapy:
- Pierwszy etap powiatowy rozpoczął się 18 sierpnia i zakończy 8 września o godzinie 21:00. 
  Głosowanie polega na wysyłaniu SMS-ów (2,46 zł z VAT) na wybranego kandydata.

Trzech sołtysów i trzy sołectwa z każdego powiatu, które uzyskają największą liczbę głosów w etapie powiatowym
 awansują do etapu wojewódzkiego, który rozpocznie się 11 września i potrwa do dnia 18 września do godz. 21:00.

Zachęcamy do głosowania!

Sadzonka za śmieci - już w sobotę 2 września 2017 !

Przywieź elektrośmieci i w zamian odbierz prezent – lubińskie nadleśnictwo oraz firma Ag-Eko już w tę sobotę, 2 września, organizuje zbiórkę zużytego sprzętu AGD i RTV. To dobra okazja, by pozbyć się  z domu elektrozłomu.

– Posiadasz stary, niepotrzebny telewizor, lodówkę, odkurzacz lub inny sprzęt wcześniej zasilany na prąd lub baterie? Przynieś je do nas – zachęcają organizatorzy. Każdy, kto przyniesie elektroodpady, w zamian otrzyma sadzonkę drzewka. 
 Zbiórka organizowana jest bowiem wspólnie z Nadleśnictwem Lubin. – Podobne akcje z Nadleśnictwem przygotowujemy zawsze raz do roku – dodają organizatorzy. 
Zbiórka odbędzie się na parkingu hipermarketu Auchan (dawniej Real), w godzinach od 9 do 16. Jeśli nie pasuje nam ten termin lub nie mamy, czym przewieźć elektrośmieci, możemy też umówić się na darmowy odbiór dużych sprzętów (pralki, lodówki, kuchenki, zmywarki) z naszego domu. Wystarczy zadzwonić pod numer 726 88 70 70. Zbiórki elektrośmieci pod lubińskim hipermarketem odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca
 Komunikat Wójta Gminy - Zawyją syreny !

1 sierpnia br. o godz. 17.00, na pamiątkę godziny „W”, w Gminie Lubin i całym powiecie lubińskim zawyją syreny. 
W ten sposób zostanie przeprowadzony test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Będzie to jednocześnie upamiętnienie 73. rocznicy obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.

Syreny zawyją w trybie treningowym i będzie to 3 minutowy modulowany dźwięk syren „ogłoszenie alarmu”. Syreny zostaną włączone na terenie dziewięciu miejscowości Gminy Lubin: Czerniec, Gorzyca, Krzeczyn Wielki, Księginice, Niemstów, Raszowa, Raszówka, Szklary Górne, Zimna Woda. Syreny systemu ostrzegania ludności zostaną uruchomione w ramach przeprowadzenia wojewódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmowania.

KOMUNIKAT O BRAKU WODY !
We wtorek 25 lipca 2017. w godzinach od 9.00 do 13.00 nastąpi przerwa w dostawie bieżącej wody dla mieszkańców Szklar Górnych. Jak informuje Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach, woda zostanie zakręcona na czas wykonania niezbędnych prac eksploatacyjnych w zakresie sieci wodociągowej. 
GZUKiM przeprasza za utrudnienia. 
Budowa ścieżki rowerowej Obora – Szklary Górne.

Trwają zaawansowane prace przy budowie ponad 3 km. odcinka ścieżki rowerowej. Na całym odcinku przewidzianym do realizacji w tym roku przygotowano nawierzchnię, usuwając elementy starego torowiska. 
Na długości ok. 1.5 km. wysypano i utwardzono piasek pod asfalt, którego kładzenie rozpocznie się już w lipcu. W tym roku realizowany jest etap Ia i ma powstać docelowo odcinek ścieżki rowerowej od miejsca byłej stacji PKP w Szklarach Górnych do przedłużenia ulicy Różanej znajdującego się 300 metrów za ostatnimi zabudowaniami.
Nieczynne od ponad 30 lat torowisko na trasie Lubin – Chocianów zamieni się w ścieżkę rowerową. Na razie na odcinku Obora – Szklary Górne. Gmina Lubin zarezerwowała na ten cel w budżecie roku 2017 ponad milion złotych.

Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej dwukierunkowej o długości ok. sześciu kilometrów. Trasa ścieżki rowerowej będzie przebiegać po dawnym torowisku kolejowym, począwszy od miejsca skrzyżowania ulicy Malinowej z działką nr 385/6 w miejscowości Obora poprzez działki nr 408, 409, 311 oraz 302/2 aż do granicy obrębu Szklary Górne z uwzględnieniem etapowania robót (Etap Ia – od granicy obrębu Szklary Górne do granicy obrębu Obora; etap Ib – od granicy obrębu Obora do granicy działek nr 409 i 408 w Oborze, Etap II – od początku działki nr 408 w miejscowości Obora do skrzyżowania z ulicą Malinową – jako część drogi publicznej).Na większości odcinka ścieżka przebiegać będzie przez tereny zadrzewione.Źródło:  [PS][Gmina Lubin]


Śmieci w gminie po nowemu.

Od 1 lipca, śmieci w gminie Lubin odbierać będzie gminna spółka – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Powołano ją, by zoptymalizować koszty odbioru odpadów, ale też poprawić komfort życia mieszkańców. 

Pod koniec czerwca do każdej z posesji w gminie Lubin dostarczony został nowy pojemnik na śmieci. Natomiast przez ostatnich kilka dni ze wszystkich gospodarstw firma zewnętrzna, która dotąd odbierała śmieci, zbierała stare pojemniki. 
Od jutra wszystko ma być już po nowemu.
Pokłosiem decyzji wójta Tadeusza Kielana, dotyczącej optymalizacji kosztów związanych z gospodarką odpadami, było przejęcie wywozu odpadów przez powołaną do tego celu spółkę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin. Od jutra to PGK realizować będzie te usługi – informuje Maja Grohman, rzecznik wójta Tadeusza Kielana.

Do odbioru odpadów spółka kupiła specjalistyczny samochód, wyposażony w dwie komory, przeznaczony także do odbioru śmieci segregowanych. Auto kosztowało 700 tys. zł. Na wypadek awarii w pogotowiu będzie też czekał jeszcze jeden, wypożyczony samochód. Jak mówi M.Grohman, jego wynajęcie to koszt 40 zł za godzinę pracy. Oznacza to, że koszty będzie generował tylko wówczas, jeśli będzie pracował. Od 1 lipca obowiązuje też nowy harmonogram odbioru odpadów, który można pobrać tutaj . Zasady odbioru nie ulegną zmianie. – Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o przyjrzenie się nowemu harmonogramowi wywozu odpadów, bo PGK będzie zabierać śmieci, zarówno segregowane, jak i niesegregowane. Chodzi o to, by ta współpraca była jak najlepsza, żeby zoptymalizować działania spółki i żeby komfort życia mieszkańców był wyższy, bo taki był cel – usprawnienie wywozu odpadów na terenie gminy Lubin – dodaje rzeczniczka.

Spółka ma swoją siedzibę w pałacyku w Księginicach. Jej prezesem został Wojciech Dziwiński, który szefuje też Gminnemu Zakładowi Usług Komunalnych. PGK na razie zajmować się będzie tylko odbiorem odpadów, ale do końca roku sukcesywnie przejmować będzie też obowiązki GZUKiM-u. Tym samym od przyszłego roku GZUKiM przestanie funkcjonować.

źródło: www.lubin.pl


DZIŚ 4 MAJA, ŚW. FLORIANA, PATRONA STRAŻAKÓW
i MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKAW tym dniu nasze myśli kierujemy ku osobom, które zawodowo lub jako ochotnicy spieszą na ratunek ofiarom kataklizmów, powodzi, pożarów, wypadków czy innych zagrożeń. Czynią to z narażeniem zdrowia a nawet i życia. 

Z okazji strażackiego święta składamy naszym Strażakom najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, bezpiecznej służby i wytrwałości oraz tradycyjnie "Tylu powrotów co wyjazdów" ! 
Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują to działania wpisane w waszą codzienną strażacką służbę. 

Życzymy, aby ta trudna i niebezpieczna służba była dla Was źródłem satysfakcji oraz 
powodem do dumy. 

Szczególne życzenia dla naszych dzielnych strażaków ze Szklar Górnych !


„Zielona” współpraca Ośrodka w Szklarach Górnych 
z Uniwersytetem Przyrodniczym.

W dniu 04.04.2017 r. społeczność Ośrodka zaszczycili swoją obecnością pracownicy akademiccy wraz z grupą 18 studentów kierunku Gospodarka Przestrzenna Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.Spotkanie jest efektem zawarcia porozumienia o współpracy, w ramach której studenci - pod kierunkiem nauczycieli akademickich - opracują koncepcje projektowe trzech „zielonych klas”, które zostaną ulokowane na terenach zielonych Ośrodka. Podczas wizyty omówiono koncepcje „zielonych klas”, jak również dokonano niezbędnych pomiarów. Ustalono także termin prezentacji i odbioru projektów na dzień 26 maja 2017 r.Innowacyjne klasy będą służyły nie tylko wychowankom Ośrodka, ale również uczniom okolicznych szkół, którzy będę chcieli nabywać wiedzę i umiejętności w niekonwencjonalnych warunkach.

źródło: www.gminalubin.com
        
Zmiana rozkładów jazdy od 1 kwietnia 2017

Mała zmiana czeka mieszkańców korzystających z Lubińskich Przewozów Pasażerskich. Już od jutra zostanie uruchomiona linia nr 8, która łączy Centrum ze Spacerową. Linia nr 4 zostanie przedłużona z Przylesia do Pętli Osiek dla wybranych kursów. Dodatkowo wydłużono kursy wybranych autobusów z Przylesia do Piłsudskiego – Kaufland. Dla autobusów tej linii, które kończą trasę na pętli Przylesie zostanie dodany przystanek końcowy. Dla linii nr 7 zostanie przywrócona część kursów przez przystanki Odrodzenia, Kolejowa i I Maja. Autobusy na linii nr 5 wybranymi kursami pojadą wydłużonymi kursami z Chróstnika do Krzeczyna Wielkiego. 
Dodatkowo zostaną wprowadzone korekty niektórych godzin odjazdu dla linii nr 1, 4, 6, 7, 100, 101, 103, 105.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na Naszej stronie pod adresem: http://lubinextra.pl/rozklad-jazdy/

XX Regionalny Turniej Tenisa Stołowego pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Lubińskiego.
 
Już od dwudziestu lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szklarach Górnych  jest gospodarzem  Regionalnego Turnieju Tenisa Stołowego. Impreza cieszy się niezmiennie powodzeniem. Główna zmiana na przestrzeni dwudziestu lat to fakt, że wyszliśmy do szerszego grona. 
Dzięki życzliwości Cuprum Arena od kilku lat możemy rozgrywać turniej właśnie na terenie galerii.  Honorowy patronat nad turniejem objął starosta powiatu lubońskiego Adam Myrda. 

Współorganizatorami byli Stowarzyszenie „Pro Humanitatis” i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci działające przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych, a także Galeria Handlowa Cuprum Arena w Lubinie.

Zawody były podzielone na kategorie wiekowe i ze względu na płeć. W jubileuszowym turnieju uczestniczyła  młodzież z siedmiu placówek kształcenia specjalnego z Głogowa, Jawora. Legnicy, Lubina, Wąsosza, Złotoryi i Szklar Górnych.


Młodzi sportowcy mieli okazję do ukazania szerszym kręgom społecznym wysokiego poziomu sprawności fizycznej, kształtowali nawyk sportowej rywalizacji,
 integrowali się z rówieśnikami.

Wyniki rywalizacji:
Dziewczęta młodsze
1. Głogów
2. Legnica
3. Szklary Górne

Dziewczęta starsze
1. Jawor
2. Legnica
3. Głogów

Chłopcy młodsi
1. Legnica
2. Jawor
   3. Szklary Górne


Chłopcy starsi
1. Jawor
2. Szklary Górne 
3. Legnica

Drużynowo
1. Jawor
2. Legnica
3. Głogów
4. Szklary Górne
5. Lubin
 
opr. Marta Foltyniewicz-Kossowska
Zabawa, integracja i edukacja na Magicznym Dywanie 
w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym 
w Szklarach Górnych

W dniu 11.01.2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych odbyła się uroczysta inauguracja projektu Dla mniejszych i większych – zabawa, integracja i edukacja na Magicznym Dywanie, który współfinansowany jest przez Fundację KGHM Polska Miedź. 

Podczas spotkania odbyły się zajęcia integracyjno – terapeutyczne (gry i zabawy na Magicznym Dywanie 
oraz warsztaty dekoracyjno – florystyczne),  w których uczestniczyli wychowankowie Ośrodka oraz uczniowie Szkoły Podst.im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. 

Niecodzienne spotkanie zaszczycili swoją obecnością: przedstawiciel Starostwa Powiatu Lubińskiego, s
ołtys wsi Szklary Górne, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz przewodnicząca Rady Rodziców 
działającej przy Ośrodku.


UWAGA: Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej. Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.Uwaga: Źródłem i autorem zamieszczanych informacji (oraz zdjęć) sa portale m.in.:

Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !
Wróć do spisu treści