Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

(31.03.2012)
OD 1 kwietnia ZMIANA ROZKŁADÓW JAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
Od 1 kwietnia obowiązywać będzie nowy, sezonowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Szykuje się wiele zmian, dlatego pasażerowie powinni zwrócić szczególną uwagę na linie, którymi podróżują.  Wszystkie kursy będą miały korekty godzin odjazdów. Dodatkowo PKS od 1 kwietnia zawiesi kursowanie linii nr 102 w niedzielę, a nr 9 zlikwiduje – w zamian wybrane kursy linii 4 zostaną skierowane do pętli Osiek działki (oznaczone w rozkładzie jazdy literą „D”). Nową i zarazem bardzo korzystną zmianą dla pasażerów będzie niestosowana dotąd nowa forma korzystania z biletów, od tego dnia bilet jednorazowy dodatkowo uprawniać będzie do podróży z przesiadkami w ciągu 45 minut od momentu skasowania. (czytaj więcej...)

(30.03.2012)
DZIEŃ KOBIET 2012 - FOTOREPORTAŻ
Już po raz piąty z okazji Dnia Kobiet w restauracji „Rozdroże” w Szklarach Górnych spotkało się prawie 100 kobiet z naszej miejscowości by obchodzić swoje święto. Co prawda nieliczne, ale prężnie działające męskie grono zapewniało nie lada atrakcje swoim wspaniałym Paniom.
Każda została obdarowana pięknym tulipanem i wysłuchała z serca płynące życzenia z lampką szampana w dłoni. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której Panowie zadbali o to, by Panie się nie nudziły. Odbyły się liczne konkursy  z nagrodami, skecze, a także Panie mogły wykazać się zdolnościami wokalnymi biorąc udział w karaoke. Radości było co nie miara. Panie zadbały również o to, aby na stole niczego nie brakowało. Każda przyniosła ze sobą, oprócz dobrego humoru, swoją popisową potrawę, która razem z innymi znalazła miejsce na szwedzkim stole. Wielką niespodzianką dla mężczyzn okazał się występ kilku odważnych Pań, w którym zaprezentowały pokaz mody pt. „Kobiety ciężko pracujące i nie tylko w naszej miejscowości”. Przebrane Panie w ten sposób chciały uczcić Święto Mężczyzn, przypadające akurat tego dnia. Każdy z Panów dostał mały prezencik.  Zapraszamy do GALERII FOTO na fotoreportaż z tej imprezy !

(28.03.2012)
PRZYSTANEK CORAZ LEPSZY...
Miłym zaskoczeniem dla mieszkańców korzystających z linii autobusowej nr 4 jest naprawa, a właściwie modernizacja nawierzchni na pętli autobusowej obok cmentarza. Wystarczyło zaledwie kilka przyczep tłucznia, aby zmienić wygląd i poprawić miejsce postoju autobusu. Do niedawna były tam ogromne doły i kałuże uniemożliwiające pasażerom normalne wsiadanie do autobusu. Zimą zdażały się nawet problemy z pokonaniem takich "dziur" przez koła autobusu. Teraz pozostaje nam czekać na jakąś wiatę i zadaszenie chroniące przed wiatrem i deszczem.


(26.03.2012)
WYPALANIE TRAW ZABIJA ŚRODOWISKO, LUDZI i ZWIERZĘTA !

Wiosna zaczęła się na dobre, a wraz z nią wiosenne porządki na polach i w ogrodach. Niestety niektórzy nadal stosują niebezpieczną i brutalną dla środowiska metodę wypalania traw. Jak widać nie wszyscy wiedzą, że wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska.

Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Należy pamiętać o kolejnej bardzo ważnej kwestii:, kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu. Zaangażowanie w akcję gaszenia trawy powoduje znaczne wydłużenie czasu dojazdu do miejsca zdarzenia, a często o życiu człowieka decydują minuty. ( poczytaj więcej...)


(25.03.2012)
JUŻ NIEDŁUGO WIELKANOC
Trwaja przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Nasze KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH przygotowuje się na konkurs "Tradycje Wielkanocne".
Odbędzie się on w ten piątek, 30 marca w Oborze o godz. 17.00.
Wstęp otwarty dla wszystkich.  Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenie
zakładki KOŁO GOSPODYŃ , gdzie pojawiły sie nowe zdjęcia z naszych spotkań i imprez.
(24.03.2012)
NIEDZIELA KRÓTSZA O GODZINĘ...
Dziś w nocy z 24 na 25 marca zmieniamy czas z zimowego na letni.
25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00
na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego
wrócimy 28 października. W całej Unii Europejskiej czas zimowy
zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią
niedzielę marca.


(21.03.2012)
PIERWSZY DZIEŃ ASTRONOMICZNEJ WIOSNY

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa
do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.


W naszej miejscowości pojawiły się już oznaki wiosny.
Przyleciały już żurawie, na łące pojawiły się bociany a przy naszym kościele
zakwitły już pierwsze wiosenne kwiaty.

Prześlij nam swoje zdjęcia z wiosną w tle, a umieścimy je
w naszej galerii.


(20.03.2012)
UPRAWIASZ RZEPAK ? UWAŻAJ NA TE SZKODNIKI

Jak – poinformował Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w powiecie lubińskim, na plantacjach rzepaku ozimego, stwierdzono pojawienie się groźnych szkodników, chrząszczy chowacza brukwiaczka ... (czytaj dalej...)
(05.03.2012)
NOWA ULICA W SZKLARACH GÓRNYCH
Na ostatniej sesji rajcy podjęli uchwałę w sprawie nowych
nazw ulic. Mieszkańcy Szklar Górnych, podczas wiejskiego
spotkania, ustalili, że nowa droga będzie miała nazwę
drzewa – Klonowa. [ więcej info... ]

(02.03.2012)
WSPOMÓŻMY NASZYCH STRAŻAKÓW
Zachęcamy Państwa do przekazania 1 % swojego
podatku na Ochotniczą Straż Pożarną w Szklarach Górnych.
Szczegóły oraz nr konta znajdziecie tutaj.
(01.03.2012)
PORA ZAPŁACIĆ
Sołtys Przypomina o I racie podatku rolnego/leśnego od nieruchomosci.
Płatne do
do 15-03-2012 w Urzędzie Gminy lub u Sołtysa.
(01.03.2012)
BAL OPŁATKOWY 2012
W dziale GALERIA - Pojawiły się nowe zdjęcia
z
Balu Opłatkowego, zobacz może fotograf uchwycił
na zdjęciu właśnie Ciebie.


_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


(09.03.2012)
POSZUKAJ SWEGO DOMU!

W GALERII FOTO pojawiły się zdjęcia Szklar Górnych z lotu ptaka.
Spróbuj odnaleźć swój dom...Może fotograf przelatywał właśnie
nad Twoim domem.....
(08.03.2012)
ŚWIĘTO KOBIET

Dziś
DZIEŃ KOBIET - z tej okazji życzymy naszym Paniom, a w szczególności mieszkankom Szklar Górnych, samych uśmiechów i radości, szczęścia, zdrowia i miłości!

A Panów zapraszamy po piękne kwiaty i bukiety do Kwiaciarni w Szklarach Górnych (obok Remizy) ! Sołtys i Rada Sołecka zapraszają wszystkie Panie na Dzień Kobiet w Restauracji "Rozdroże", w sobotę , 10 marca od godz. 18.00.

Czeka na Was wiele niespodzianek i atrakcji.
Wstęp tylko 25 zł.  
Szczegóły na plakacie !Wróć do spisu treści