Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

(30-04-2012)
DZIŚ OSTATNI DZIEŃ NA ZŁOŻENIE DEKLARACJI PIT !

W dniu dzisiejszym mija termin składania deklaracji podatkowej PIT. Dziś ostatni dzwonek, tymczasem w lubińskiej skarbówce brakuje jeszcze dziesięć procent, czyli ok. 4,5 tys. zeznań podatkowych. – To prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Jesteśmy zdziwieni, że wydłużone godziny pracy urzędu nie przyniosły rezultatów – przyznaje Leonarda Chojnacka, zastępca naczelnika urzędu skarbowego. Mieszkańcy naszego powiatu jeszcze do godziny 18 mogą dostarczać zeznania do urzędu lub wysłać je przez internet. (czytaj więcej...)

(20-04-2012)
Gmina Lubin przyjmuje wnioski o szacowanie strat w gospodarstwach rolnych !
Rolnicy posiadający grunty rolne na terenie Gminy Lubin, mogą występować z wnioskiem o szacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego - ujemnych skutków przezimowania upraw. Wniosek wraz z załącznikiem (oświadczeniem w 2 egzemplarzach) należy składać do dnia 04.05.2012 r. w sekretariacie Urzędu Gminy Lubin, ul. W. Łokietka 6 [ czytaj całość ]

(19.04.2012)
Konferencja w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych

Już w najbliższy czwartek, 26 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych odbędzie się konferencja pt. "Ołowica i inne problemy zdrowotne dzieci w wieku szkolnym" pod honorowym patronatem Pani Ireny Rogowskiej Wójta Gminy Lubin. Wykłady dla zaproszonych gości: dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz rodziców poprowadzą zaproszeni goście. Prelegenci: dr n. med. Leszek Gruszczyński, mgr rehabilitacji Wojciech Paluch, mgr Zofia Marcinkiewicz, mgr Anna Wawrzków, mgr Marta Stefanek oraz lek. med. alergolog Irena Głowacka. Prelegenci przedstawią najnowszą wiedzę naukową na temat wielu problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym, m.in.: występowania ołowiu u dzieci, wad wzroku i słuchu, w tym niedosłuchu i niedowidzenia, zdrowego odżywiania się i najczęstszych błędów żywieniowych, alergii u dzieci, prawidłowej pozycji siedzącej jako elementu profilaktyki w bólach kręgosłupa. Zaprezentowane wykłady z pewnością będą pomocne nauczycielom, pedagogom, psychologom oraz dyrektorom szkół w indywidualizacji procesu nauczania dzieci, mających różne problemy zdrowotne. Natomiast rodzice uzyskają cenne wskazówki, dotyczące zdrowia swoich pociech oraz właściwego postępowania w przypadku zachorowania.

(13.04.2012)
Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV - 19-20 kwietnia 2012

Już po raz czwarty Gmina Lubin wraz z firmą KGHM Ecoren organizuje zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w ramach której wszyscy mieszkańcy Gminy w dniach do 18 kwietnia 2012 r. w wyznaczonych przez sołtysów miejscach mogą bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W Szklarach Górnych i Oborze w/w sprzęt należy dostarczać do Sołtysa. Zachęcamy wszystkich do udziału w naszej akcji ! Sprawdź, może w Twojej piwnicy, garażu lub na strychu zalega stary, zepsuty, uszkodzony lub nikomu już nie potrzebny sprzęt rtv-agd. Zamiast wyrzucać na śmietnik (za co grozi wysoka grzywna!) – przynieś złom w wyznaczone miejsce !

(13.04.2012)
SMUTNA RZECZYWISTOŚĆ

Wraz z wiosną stopniały śniegi, a wiatr odsłania smutną prawdę o ludzkiej bezmyślności i głupocie. Myślę, że temat choć mało przyjemny warty jest publikacji na naszym portalu. Pewnie niejednokrotnie udając się do lasu na spacer czy na grzyby,  na swojej drodze spotkaliście się z tym niezbyt miłym widokiem. Niestety, widok śmieci i odpadów w lesie nie jest rzadki. Jak widać nie wszyscy potrafią się zachować i uszanować to co daje nam las. Wiele osób zapomina lub może nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie jesteśmy "u siebie" i możemy robić co chcemy, a jesteśmy w gościach i powinniśmy się umieć zachować i dostosować do określonych zasad. Oczywiście las zaśmiecają nie tylko osoby jeżdżące do lasu w celu rekreacji czy pozysku runa leśnego ale bardzo często bywa tak, że niektórzy ludzie traktują las jak wysypisko śmieci do którego  zawsze można wyrzucić wszystko. Opony, butelki, zużyte materiały budowlane, części samochodowe, śmieci większe gabarytowo i inne "trucizny"" często lądują w lesie... Nie każdy z nas wie ile lat rozkładają się takie śmieci: np. karton po napoju: 10-30 lat, puszka po napoju: 50-100 lat, torba foliowa tzw. reklamówka: 100-120 lat, opona samochodowa: 300-500 lat, butelka szklana: 500-1000 lat ! Z tego wynika, że śmieci "przeżyją" kilka naszych pokolń !  Co więc zatem kieruje taką osobą , która musi zadać sobie przecież wiele trudu, żeby załadować śmieci (często wielkie i ciężkie) do bagażnika i po drodze wyrzucić do pobliskiego rowu, czy też lasu. Znajdujemy tam czasami, wanny, sedesy, telewizory, opony, gruz itp. Nie łatwiej jest wywieźć to do miasta i pozostawić bez strachu pod osiedlowym śmietnikiem ? Co sobie potem myśli taki osobnik przejeżdżając następnego dnia obok lasu i śmieci, które sam tam kiedyś wyrzucił. Tego nie wiemy, wiemy natomiast, że zrobił to z cała pewnością inteligentny i wykształcony człowiek, a nie dzikie zwierzę... Pamiętajmy o tym, że każde śmieci posiadają i zostawiają "podpis" swojego właściciela....

(04.04.2012)
KONKURS "TRADYCJE WIELKANOCNE" - 2012

Konkurs odb się w piątek, 30 marca w Oborze.  Do udziału w konkursie zgłosiło się 9 kół z naszej gminy. Każde mogło zgłosić maksymalnie 3 potrawy. Pojawiły się m.in. pieczenie ze schabu z bakaliami, żur staropolski, jaja faszerowane, rolady serowe i łososiowe, sałatki oraz wiele innych świątecznych dań. Jury po dość długich obradach przyznało kilka wyróżnień oraz  1, 2 i 3-cie miejsce. Naszego koła wśród nich nie było… aż tu nagle olbrzymie zaskoczenie... Grand Prix konkursu "Tradycje Wielkanocne 2012" zdobywa "Pasztet Z Kaszy Jęczmiennej" wykonany przez - Koło Gospodyń Wiejskich Szklary Górne ! Wielkie gratulacje dla naszych Pań ! Zwycięski przepis znajdziecie w zakładce "Koło Gospodyń Wiejskich"  Z przyjemnością również zapraszamy do nowego działu "Nasze przepisy", w którym zamieszczać będziemy ciekawe przepisy na ciasta, potrawy, nalewki itp. Zapraszamy !

(02.04.2012)
PILNUJ SWOJE ZWIERZAKI ! KTOŚ ZASTRZELIŁ KOTKĘ, SZUKA GO POLICJA!

Ktoś zastrzelił roczną kotkę, teraz szukają go zrozpaczeni właściciele zwierzaka i policja.Kotkę postrzelono z broni na osiedlu Park Szklary w Szklarach Górnych w poprzednią niedzielę 25 marca. – Było to około godziny 18.30. Pomimo udzielonej natychmiast pomocy weterynaryjnej, nie udało się uratować kotki. Powiadomiono Towarzystwo Ochrony Zwierząt, a postępowanie wyjaśniające prowadzi policja – informują właściciele. Osoby mogące pomóc w wyjaśnieniu tej sprawy, prosimy o kontakt z redakcją lub policją – apelują właściciele czworonoga. (czytaj dalej...)

(01.04.2012)
NIEDZIELA PALMOWA
M
ieszkańcy Szklar Górnych tłumnie przybyli dziś do kościoła, aby zgodnie z tradycją poświęcić kolorowe palmy, symbol odradzającego się życia. Niedziela Palmowa to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który jest ostatnim tygodniem przed Wielkanocą, a jego najważniejszą cześć stanowi tzw. Triduum Sacrum (Święte Trzy Dni), które tworzy zespół obrzędów i nabożeństwa odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.  Piękne palmy, które zdobiły ołtarz były wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szklar Górnych. Po zakonczonej mszy można było zakupić ozdoby i dekoracje wielkanocne na kiermaszu przygotowanym przez uczniów z naszej szkoły podstawowej.


(01.04.2012)
Od dziś ZMIANA ROZKŁADÓW JAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Od 1 kwietnia obowiązywać będzie nowy, sezonowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Szykuje się wiele zmian, dlatego pasażerowie powinni zwrócić szczególną uwagę na linie, którymi podróżują.  

Wszystkie kursy będą miały korekty godzin odjazdów. Dodatkowo PKS od 1 kwietnia zawiesi kursowanie linii nr 102 w niedzielę, a nr 9 zlikwiduje – w zamian wybrane kursy linii 4 zostaną skierowane do pętli Osiek działki (oznaczone w rozkładzie jazdy literą „D”). Nową i zarazem bardzo korzystną zmianą dla pasażerów będzie niestosowana dotąd nowa forma korzystania z biletów, od tego dnia bilet jednorazowy dodatkowo uprawniać będzie do podróży z przesiadkami w ciągu 45 minut od momentu skasowania. (czytaj więcej...)

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej.

Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.

Wróć do spisu treści