Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

Śmierć w Szklarach Górnych.
Ciało 60-letniej mieszkanki Szklar Górnych znaleziono dziś przed godz. 10 w jej domu. Kobieta mieszkała sama, a policję o swoich podejrzeniach zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Sąsiedzi od kilku dni nie widzieli 60-latki. Zmartwieni zadzwonili na policję. Na miejscu pojawił się patrol policji i dwa zastępy lubińskiej straży pożarnej. Pożarnicy wyważyli drzwi. Następnie funkcjonariusze czekali na lekarza, który oficjalnie stwierdził zgon kobiety. Pani zmarła z przyczyn naturalnych – relacjonuje aspirant sztabowy Jan Pociecha, rzecznik lubińskiej policji. Teraz policja będzie kontaktować się z rodziną zmarłej. – Jeśli okaże się, że kobieta nie miała bliskich, będziemy musieli powiadomić Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.  Autor: MAF

(26.10.2012)
NIEDZIELA DŁUŻSZA O GODZINĘ...

Dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy lubią sobie pospać...
Zmiana z czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października) 2012 r., czyli już jutro. Zegarek przestawiamy z godz. 3:00 na 2:00 w nocy. Dzięki temu zyskujemy jedną dodatkową godzinę, więc można dłużej poleniuchować w łóżku w niedzielny poranek. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności cofnięcia wskazówek zegarków. Jeżeli chodzi o sprzęt elektroniczny, to na szczęście w większości telefonów komórkowych czas jest automatycznie przestawiany zgodnie ze zmianami czasu, podobnie w przypadku komputerów. Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód słońca następuje godzinę później.  Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.

Przybywa mieszkańców gminy Lubin.

Osiek (1371) i Obora (1125) to dwie miejscowości gminy Lubin, których liczba przekroczyła tysiąc mieszkańców. Bardzo blisko tej granicy są: Raszówka (987), Szklary Górne (985) oraz Chróstnik (956). Ogółem na stałe zameldowanych w gminie Lubin jest 13756 mieszkańców (stan na 30.09.2012r.) Dodatkowo 291 osób jest zameldowanych w naszej gminie na pobyt czasowy. Kobiet jest ogółem 6859, zaś mężczyzn 6897. Najlepiej przyszłej żony szukać w Szklarach Górnych, Miłosnej i Raszówce ,gdzie jest największa różnica na korzyść kobiet.
Przewaga zameldowanych kobiet w stosunku do zameldowanych na stałe mężczyzn występuje w poniższych miejscowościach gminy Lubin (alfabetycznie): Bukowna (K- 73, M-64), Chróstnik (K-480, M- 476), Gogołowie (K-151, M- 138), Kłopotów (K-59,M- 53), Lubków (K-6, M-3), Łazek (K-9, M-8), Miłosna (K- 120, M-94), Pieszków (K-223, M- 221), Raszowa (K- 110, M- 96), Raszówka (K- 505, M - 482) ,Siedlce (K-260, M- 239), Szklary Górne (K- 512, M- 473) i Wiercień (K- 117, 109). W pozostałych miejscowościach przewagę stanowią mężczyźni. Lubków (9) oraz Bolanów (11) to miejscowości o najmniejszej liczbie mieszkańców. Bezpośrednio po nich z 17. mieszkańcami plasują się Łazek, Podgórze i Zalesie. Ogółem liczba mieszkańców naszej gminy wzrosła o 409 osób w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Autor: Jan ChełpaWSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY.

Udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej przygotowali urzędnicy oraz pracownicy lubińskiego PKS przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Lubinianie, dzięki znacznie większej częstotliwości kursów, będą mogli bez problemów dojechać na oba cmentarze.
– PKS już od jakiegoś czasu przygotowywał się do Wszystkich Świętych. Od przyszłej niedzieli autobusy linii nr 1 będą co ok. 10-20 minut jeździły pod sam cmentarz. To oczywiste, że wielu mieszkańców będzie przyjeżdżać na cmentarz, by uprzątnąć groby swoich bliskich czy przywieźć kwiaty – mówi kierownik działu przewozów w lubińskim PKS Piotr Socha.
Dodatkowo, od poniedziałku do środy, linia nr 4 będzie kursowała na cmentarz w godz. 8-17, co ok. 15 minut, a między godz. 13-16 co 10 minut. Natomiast we Wszystkich Świętych na cmentarz będzie można dojechać autobusami linii nr 0,1,4 i 7. – Autobus linii nr 0 będzie kursował w święta co 30 minut na trasie Małomice-Parkowa-Cmentarz Zacisze-Krzeczyn-Cmentarz Zacisze. Tzw. jedynka, czwórka i siódemka, będą jeździć na cmentarz co 10-15 minut – informuje naczelnik wydziału infrastruktury w urzędzie miejskim Rafał Rozmus. Rozkłady już dziś pojawiają się na przystankach komunikacji miejskiej. Przypominamy jednocześnie, że od 3 listopada zacznie obowiązywać też nowy,  zimowy rozkład jazdy!

Autor: MAF (LUBIN.PL)

Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV 23-25.10.2012
Już po raz czwarty Gmina Lubin wraz z firmą KGHM Ecoren organizuje zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w ramach której wszyscy mieszkańcy Gminy w dniach do 23 października 2012 r. do 25 października 2012 r. w wyznaczonych przez sołtysów miejscach mogą bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W Szklarach Górnych zbiórka organizowana będzie w dniu 25-10-2012 (czwartek) u Pani Sołtys.
ZapraszamyDOŻYNKI 2012 - FOTO-REPORTAŻ
Zapraszamy do naszej Foto-Galerii na foto-reportaż z Dożynek 2012 ,
które odbyły się w tym roku w Szklarach Górnych.

 CERAMICZNE IMPRESJE 2012
W dniach 21-22 września 2012r. na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych odbyły się Integracyjne Warsztaty Ceramiczne „Ceramiczne Impresje 2012”. Organizatorami warsztatów był Ośrodek i działające przy placówce Stowarzyszenie Pro- Humanitatis. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Polska Miedź oraz przy współpracy Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie, Gminnego Ośrodka Kultury w Raszówce, Warsztatów Terapii Zajęciowej ARKA w Głogowie oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Księstwa Legnicko- Brzeskiego z Zamku Grodziec.
Na „Święto ceramiki” do Szklar Górnych przyjechali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Legnicy, Głogowa, Lubina, uczniowie z Zespołu Szkół w Przemkowie, grupa wolontariuszy z Gimnazjum nr 5 w Lubinie, uczniowie ze Ścinawy, rodzice uczniów, nauczyciele oraz mieszkańcy Szklar Górnych i okolic.
Było to dwudniowe, twórcze spotkanie dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy Ceramicznych Impresji 2012 mogli, nie tylko, pobawić się gliną i wykazać się swoimi umiejętnościami artystycznymi, ale również posłuchać występu zespołu Akolada i Swojska Nuta z Bukownej, wziąć udział w konkursie plastycznym i zabawie pn.: „Opowieści ceramiczne” oraz zobaczyć pokaz tańca z ogniami. Podczas warsztatów ceramicznych pod okiem ceramików powstało wiele ciekawych prac m. in.: misy, patery w kształcie liści, wazony, kubki oraz zwierzątka, serduszka, a nawet anioły i lalki. Wiele prac wyróżniono i nagrodzono. W grudniu br w Ośrodku Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie odbędzie się wernisaż wykonanych prac. Integracyjne Warsztaty Ceramiczne przyniosły wszystkim uczestnikom wiele twórczej radości i stały się okazją do rozwijania pasji, zainteresowań i kreatywności, a także szeroko rozumianej interpretacji. Dyrektor SOSzW im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych oraz Zarząd Stowarzyszenia Pro- Humanitatis serdecznie dziękują partnerom projektu za zaangażowanie w organizację warsztatów, uczestnikom za udział i twórczą postawę.

Info: Mirosława Skalska

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej.

Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.

Wróć do spisu treści