Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

UWAGA: Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !


NIEDZIELA DŁUŻSZA O GODZINĘ...
Dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy lubią sobie pospać...
Dzięki temu zyskujemy jedną dodatkową godzinę, więc można dłużej poleniuchować w łóżku w niedzielny poranek. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności cofnięcia wskazówek zegarków. Jeżeli chodzi o sprzęt elektroniczny, to na szczęście w większości telefonów komórkowych czas jest automatycznie przestawiany zgodnie ze zmianami czasu, podobnie w przypadku komputerów. Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.


UWAGA: Jesienna, lotnicza akcja szczepienia lisów !


Od najbliższego piatku tj. 11 października  2013 r. na obszarze województwa dolnośląskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących  przeciwko  wściekliźnie. Podobnie jak w latach ubiegłych szczepionka  będzie wyrzucana z samolotów na lasy, pola ,łąki i nieużytki, a zrzuty będą prowadzane przez sześć dni i potrwają do
środy, do
16 października !

Poniżej kilka ważnych rad :
W okresie od 11 do 16 października 2013 r.

1) Nie należy:
- urządzać polowań,
- wprowadzać wycieczek, grup szkolnych oraz innych grup zorganizowanych na obszar objęty szczepieniem,
- dotykać, zbierać i niszczyć przynęt zawierających szczepionkę,
- wypuszczać zwierzęta gospodarskie bez kontroli,
- wypuszczać psy i koty poza własne gospodarstwo
.

Nie zastosowanie się do tych wytycznych doprowadzić może do płoszenia predysponowanej do przyjęcia szczepionki zwierzyny, czy też do przyjęcia jej przez nie - docelowe gatunki zwierząt. Już jedna dawka szczepionki uodparnia lisa przeciwko wściekliźnie wywoływanej przez tzw. szczepy uliczne wirusa oraz zapobiega przenoszeniu się choroby w środowisku.Szczepionka zapewnia ochronę wyłącznie lisom, które w momencie szczepienia nie były zakażone wirusem wścieklizny.
Nie stosowanie się do ww. zasad skutkować może niską skutecznością szczepień. Przypadki wścieklizny notowane są niestety nadal w południowo - wschodniej Polsce. Zachorowania dotyczą różnych gatunków zwierząt: bydła, owiec, saren, nietoperzy, lisów, jenotów, psów, kotów, kun, borsuków, tchórzy.

2). Należy pouczyć dzieci by nie podnosiły krążków szczepionki, nie bawiły się nimi i unikały kontaktu z jej płynną zawartością. W razie kontaktu człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Szczepionka w zanęcie kształtem zbliżona jest do nieregularnego krążka o średnicach 3,5 i 4 centymetry, a wysokości 1,5 do 1,7 centymetra. Waga jednego krążka wynosi ok. 14 gram.Szczepionka w postaci zawiesiny z atenuowanym szczepem wirusa wścieklizny zawarta jest w blistrze zatopionym w przynęcie. By zachować swoisty zapach przynęt, atrakcyjny dla lisów, nie zaleca się podnoszenia „krążków” szczepionki.
W przypadku dostania się płynnej szczepionki na błony śluzowe człowieka należy dokładnie przepłukać je wodą i bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. W razie zetknięcia się szczepionki ze skórą narażone partie należy umyć wodą z mydłem. O fakcie jakiegokolwiek kontaktu szczepionki ze skórą, czy błonami śluzowymi człowieka należy również zawsze powiadomić lekarza pierwszego kontaktu.

3
). W przypadkach kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt.Zgodnie z posiadaną wiedzą szczepionka jest bezpieczna dla innych gatunków zwierząt (zostało to potwierdzone badaniami). Jednakże każdorazową możliwość spożycia szczepionki przez zwierzę należy zgłosić w zakładzie leczniczym dla zwierząt. Ze względu na to, że psy, czy koty mogą być konkurentami w spożywaniu przynęt, nie należy wypuszczać je swobodnie na tereny objęte szczepieniami. Szczepionka nie uodparnia zwierząt domowych.

Źródło: www.gmina.lubin.pl


Jesienna zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV - 25 października 2013

Gmina Lubin wraz z firmą A.S.A Eko Polska Sp. z o.o. (ul. Lecha 10, 41-800 Zabrze) - liderem konsorcjum i Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych van Gansewinkel Legnica Sp. z o.o. (ul. Spokojna 15, 59-220 Legnica) – członkiem konsorcjum organizuje w miesiącu październiku i listopadzie 2013r. zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w ramach której wszyscy mieszkańcy Gminy w wyznaczonych przez sołtysów miejscach będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Do urządzeń elektrycznych i elektronicznych zaliczamy: lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, urządzenia grzejne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne, odkurzacze, komputery, monitory, telewizory, odbiorniki radiowe, sprzęt oświetleniowy (np.: lampy fluorescencyjne, żarówki, świetlówki), narzędzia elektryczne i elektroniczne, czujniki dymu, termostaty, automaty do wydawania napojów, małogabarytowe baterie i akumulatory.


Zbiórka sprzętu odbędzie się 25 pażdziernika 2013 (piątek) u Pani Sołtys.
Serdecznie zachęcamy wszystkich Mieszkańców do wzięcia udziału w Naszej Akcji.

Uwaga mieszkańcy : Zmiana terminu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi !

Informujemy, że Rada Gminy Lubin na sesji w dniu 19.09.2013 r. podjęła uchwałę, iż opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać bez wezwania, miesięcznie, do dnia 15 każdego miesiąca , za miesiąc poprzedni.

Poniżej możliwe formy płatności.
- w kasie Urzędu Gminy w Lubinie (ul. W. Łokietka 6, 59-300 Lubin)
- przelew na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Lubinie ul. W. Łokietka 6, 59-300 Lubin
 
Bank Spółdzielczy we Wschowie O/Lubin,
 
nr konta: 44 8669 0001 0311 6863 2000 0001


Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi !

W związku w licznymi zapytaniami, Urząd Gminy Lubin przypomina, że opłatę za
gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać bez wezwania,
miesięcznie, do 20 dnia miesiąca
, którego opłata dotyczy.

Poniżej możliwe formy płatności.
- w kasie Urzędu Gminy w Lubinie (ul. W. Łokietka 6, 59-300 Lubin) lub
- przelewem na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Lubinie (ul. W. Łokietka 6, 59-300 Lubin)
 
Bank Spółdzielczy we Wschowie O/Lubin, nr konta: 44 8669 0001 0311 6863 2000 0001

Jednocześnie gmina czyni starania ,aby uruchomić konta indywidualne dla poszczególnych płatników,
które usprawnią przyjmowanie opłat. Przypuszczalny termin wprowadzenia ww. kont
to początek 2014 roku.

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej. Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.Wróć do spisu treści