Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

UWAGA: Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !

UWAGA!  ZMIANA ROZKŁADU JAZDY !
Od dzisiaj autobusy komunikacji miejskiej będą jeździć według zmienionego, świątecznego rozkładu jazdy. Przez trzy dni autobusy będą kursować po mieście w innych niż zwykle godzinach, krócej i rzadziej. Dzisiaj, czyli w Wigilię 24 grudnia większość linii będzie do dyspozycji mieszkańców krócej niż zazwyczaj. Autobusy linii numer 0, 3A, 3B, 5, 100, 101, 102, 103 będą jeździć do godziny 17, według sobotniego rozkładu. Linie 1, 7 kursują również jak w soboty do godziny 17, a później, między 17 a 20 jeździć będą co 40 minut i po godzinie 20 co godzinę. Autobusy numer 2 i 4 jeżdżą do godziny 22.30 i również według rozkładu sobotniego. Autobusy nr 6 będą kursować do godziny 16, tak jak w dni robocze.  25 i 26 grudnia autobusy również będą kursować inaczej niż zazwyczaj. Linie 0, 3A, 3B, 5, 6, 100, 101, 102, 103 w ogóle nie będą funkcjonować w te dwa dni. Zaś autobusy 1, 2, 4, 7 jeździć będą według specjalnego, świątecznego rozkładu jazdy, który wywieszono na przystankach. Jednak nie będzie kursów do podlubińskich miejscowości.

Rozkład jazdy publikujemy w załączniku.

GZUKiM w Księginicach informuje
Dyrektor Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach informuje, że wszelkie awarie na sieciach wodociągowych i przyłączach w Szklarach Górnych  należy zgłaszać do firmy ENERGETYKA Sp. z o.o. w Lubinie lub pod numerem telefonu 76/746-48-25, 697-677-786.

UWAGA ! KONKURS !
Rada Sołecka oraz Sołtys Szklar Górnych tradycyjnie jak co roku ogłoszają konkurs na na najładniejszą dekorację świąteczno-noworoczną swojej posesji. Konkurs ma zachęcić mieszkańców do rywalizacji na ciekawe wykonania świątecznych dekoracji. Poprzednie edycje pokazują, że mieszkańcy Szklar Górnych z dużym zaangażowaniem starają się współtworzyć klimat świąt i nadchodzacego Nowego Roku.

W tym roku przygotowano atrakcyjne nagrody pieniężne !
Zapraszamy !

Zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu św. Józefa w Szklarach Górnych

27 listopada br. oficjalnie zakończono renowację ołtarza św. Józefa w kościele rzym.-kat pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych .
Prace konserwatorskie i restauratorskie rozpoczęły się w kwietniu, a ich koszt to blisko 200 tys. złotych. Pięćdziesiąt tysięcy na ten cel przeznaczyła Rada Gminy Lubin. Pozostałe środki pochodziły z Fundacji Polska Miedź ,Województwa Dolnośląskiego oraz ze zbiórki - od parafian i mieszkańców. Odbioru ołtarza dokonał legnicki konserwator zabytków, Zdzisław Kurzeja oraz przedstawiciel delegatury legnickiej Leszek Dobrzyniecki. W przekazaniu brali ponadto udział: Ita Stec konserwator dzieł sztuki – wykonawca robót, Mieczysław Stec profesor nadzorujący prace konserwatorskie, ks. Marian Gorący proboszcz parafii w Szklarach Górnych oraz Jan Chełpa wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubin. Wykonanie prac konserwatorskich to niewątpliwy sukces proboszcza parafii w Szklarach Górnych Mariana Gorącego, który za cel postawił sobie renowację zabytku . O środki finansowe na odnowienie ołtarza kapłan starał się w różnych instytucjach od kilku lat. - Cieszę się ,że doczekałem tej chwili-mówi wyraźnie wzruszony proboszcz parafii w Szklarach Górnych Marian Gorący. Oby jeszcze Pan Bóg dał mi siły i zdrowie, aby wyremontować drugi z ołtarzy – dodaje duszpasterz. - Takich opiekunów zabytków i takich ludzi ,jak Szacowny ks .Proboszcz potrzeba nam do ratowania naszych dóbr narodowych - powiedział Zdzisław Kurzeja konserwator zabytków. Szanujmy takich ludzi ,bo kto szanuje historię- historia nie zapomni z pewnością i o nim –dodał konserwator.

W pracach konserwatorskich w różnych ich etapach ,brało udział w sumie dwunastu dyplomowanych konserwatorów, techników oraz stolarz. Nad całością prac czuwał profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Mieczysław Stec.
- Wydawało nam się na początku, iż ołtarz jest w dużo lepszym stanie – mówi profesor Mieczysław Stec. Po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że jego elementy zostały całkowicie osłabione strukturalnie przez drewnojady- dodaje profesor Przez to musiano przeprowadzić impregnację wszystkich elementów zdobniczych, co pozwoliło na przywrócenie stabilności i odporności fizycznej. Brakujące elementy zrekonstruowano. Ornamenty ołtarza zachowały swój kształt, a jego struktura została wzmocniona pod względem stolarskim. Kilkoma warstwami przemalowano wszystkie: duże i małe anioły. Nawarstwienia wtórne zostały usunięte i odsłonięto polichromię w obszarach karnacji. Dzięki temu można było przywrócić oryginalną kolorystykę i wygląd aniołów. Złocenia udało się utrzymać w około 20 procentach.
Pozostałe powierzchnie ,które zachowują oryginalną nierówność - musiały być na nowo pozłacane pulmentowymi historycznymi technikami.
Niemalże całkowicie wykonane zostały złocenia i srebrzenia na antepedium. Zniszczone powierzchnie marmuryzacji zostały oczyszczone. Założono kity w miejscach ubytków i uzupełniono marmuryzację w miejscach ubytków.
Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem był zdublowany drugim płótnem w latach trzydziestych XX wieku z powodu pęknięć. W czasie teraźniejszych prac konserwatorskich obraz musiał zostać rozdublowany . Usunięto wtórne płótno, gdyż było wykonane na bazie klejów, które uległy biologicznemu rozkładowi. Obraz ponownie zdublowano- tym razem na bazie nowego płótna i osadzono na nowym krośnie. Odnowiony ołtarz możemy już podziwiać w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.


Autor i fotografie: Jan Chełpa, źródło: www.gmina.lubin.pl

Z okazji Barbórki gorąco życzymy - Wam Górnikom - mieszkańcom naszej gminy oraz pozostałym pracownikom górnictwa, aby w trakcie wykonywania codziennych obowiązków towarzyszyło Wam zawsze poczucie bezpieczeństwa. Aby w tych trudnych czasach praca zawodowa przynosiła Wam i Waszym rodzinom jak najwięcej zadowolenia i jak najmniej problemów, a sprawy osobiste układały się zgodnie z oczekiwaniami i marzeniami. Zdrowia, pomyślności oraz Wszystkiego Najlepszego!

życzą

Wójt gminy Lubin Irena Rogowska
Rada Gminy Lubin

Sołtys i Rada Sołecka Szklar Górnych
oraz www.szklary-gorne.pl
DZIEŃ GÓRNIKA

4 grudnia obchodzony jest Dzień Górnika i Naftowca, tradycyjnie zwany Barbórką. Górnictwo polskie to nie wyblakłe karty historii. To aktualnie prowadzona w nowoczesnych kopalniach eksploatacja surowców energetycznych – węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej, surowców metalicznych – rudy miedzi i srebra, cynku i ołowiu, surowców chemicznych – soli kamiennej i siarki, a także surowców skalnych – kamieni drogowych i budowlanych, kruszyw naturalnych, piasków, surowców ilastych, kaolinowych, glin, gipsów i anhydrytów oraz wielu innych, w tym wód leczniczych, mineralnych i termalnych. Wielkość rocznego wydobycia kopalin stałych sięga w Polsce 340 mln ton. Ze złóż na terenie naszego kraju pozyskiwane jest 5 mld m3 gazu ziemnego, co pozwala zaspokoić ponad 30% zapotrzebowania. KGHM “Polska Miedź” S.A. jest jednym z największych producentów miedzi i drugim producentem srebra w świecie. Rozwój budownictwa i drogownictwa – tak niezbędnych współczesnej Polsce – byłby niemożliwy bez odpowiedniej bazy surowcowej zlokalizowanej na terenie kraju.

Godłem górników młotki górnicze od roku 1928 które zostały zaprojektowane przez Stefana Majewskiego.
Barwy górnictwa to zielony (świat przyrody) i czarny (ciemne podziemne kopalnie).

Patronką górnictwa jest św. Barbara, która żyła w III wieku w Nikodemii. Pobierała nauki u nauczycieli prywatnych, pod pretekstem budowy łaźni zbudowała w wieży kaplicę katolicką, za co w wieku 36 lat została ścięta przez ojca. Drugą patronką górników jest św. Kinga, córka króla Węgier, która w wianie otrzymała żupę solną w Wieliczce.


OGŁOSZENIE - WAŻNE !

W związku z przejęciem obowiązku dostawy wody od 1.12.2012 r. przez Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach w miejscowości Szklary Górne i Owczary, Dyrektor Zakładu informuje, że w dniach 30.11.2012 1.12.2012 w godzinach 9.00-17.00 pracownicy Zakładu wspólnie z pracownikami dotychczasowego dostawcy wody - „Energetyka” Sp. z o.o. w Lubinie dokonają odczytu i kontroli prawidłowości działania wodomierzy.


GŁOSUJMY NA NASZEGO SOŁTYSA !
Rozpoczęła się już IV EDYCJA konkursu na
SOŁTYSA ROKU 2012. W związku z tym prosimy
mieszkańców Szklar Górnych, Owczar i Lubkowa
o oddawanie swoich głosów na naszą Panią Sołtys,
Panią Jolantę Fuczyło.

Swój głos można oddać tutaj [ X ]

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej. Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.

Wróć do spisu treści