(30-05-2012)
SUKCES UCZNIA Z NASZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Piotr Kowalczyk - uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych- zdobył II miejsce w XII Regionalnym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych. Konkurs odbył się 22.05.2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich. Piotrek zasługuje na pochwałę, ponieważ godnie reprezentował nie tylko swoją macierzystą szkołę, ale również Gminę Lubin oraz Powiat Lubin. Pięknie recytował wiersz K.I. Gałczyńskiego pt. Dyrektor i pomnik". Do recytacji przygotowała go nauczycielka języka polskiego - Agata Szymańska. Wielka szkoda, że nie ma dalszego etapu tego konkursu. Gratulujemy Piotrowi talentu oraz życzymy mu dalszych sukcesów. Więcej o tym konkursie można przeczytać tutaj [ link ]
(26-05-2012)
DZIŚ DZIEŃ MATKI
Pamiętajmy, że dziś wielkie i ważne święto ! To Dzień Matki, z tej okazji życzymy naszym kochanym Mamom, zdrowia, radości, cierpliwości, wytrwałości i pociechy ze swoich dzieci ! Pamiętajmy o kwiatach i prezentach ! Tradycyjnie dzieci przygotowują laurki z życzeniami i miłymi, rymowanymi wierszykami.
(26-05-2012)
Dzisiaj legalnie, a nie pokryjomu możesz się pozbyć swojego złomu.
Stare lodówki, pralki, odkurzacze czy komputery – lubinianie mogą za darmo pozbyć się z domu starych gratów. Na parkingu Tesco, Ecoren organizuje dziś zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.Na parkingu przed hipermarketem TESCO stanie stoisko KGHM Ecoren oraz specjalny kontener, do którego mieszkańcy będą mogli składać niepotrzebne urządzenia RTV i AGD.
- Tradycyjnie już dla osób biorących udział w zbiórce przygotowaliśmy sadzonki kwiatów i lniane torby. Nie zabraknie też krótkich konkursów wiedzy ekologicznej i jednego głównego konkursu, w którym do wygrania będzie wartościowa nagroda - mówi Joanna Szczepaniak, kierownik działu promocji i komunikacji spółki.- Warto więc zajrzeć na nasze stoisko i włączyć się w akcję. A może Dzień Matki zmobilizuje nas wszystkich do zadbania o dobro naszej wspólnej matki Ziemi. Zebrane podczas akcji urządzenia trafiają do Oddziału Przetwarzania Elektroodpadów, gdzie zostaną profesjonalnie przetwarzane, a odzyskane surowce wykorzystywane będą przy produkcji nowych sprzętów.
Akcja potrwa w godzinach od 11 do 17.
(22-05-2012)
Festyn sportowo-rekreacyjny w Szklarach Górnych
Już w najbliższą sobotę, 26 maja 2012, zapraszamy na festyn sportowo-rekreacyjny do Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych. Nauczyciele i uczniowie przygotowali cykliczny już festyn dla mieszkańców oraz zaproszonych gości. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godz.10.00.
Zobacz PROGRAM FESTYNU
Serdecznie zaparaszamy !
(14-05-2012)
SUPERNIANIA W SZKLARACH GÓRNYCH !!!
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych, odbędzie się jutro X powiatowa konferencja pedagogów z cyklu „Wspomaganie rozwoju dziecka niepełnosprawnego w procesie kształcenia i wychowania”. Tematem rozmów będzie „Jak pracować, aby zaspokajać psychologiczne i rozwojowe potrzeby dziecka w wieku szkolnym”. Tegoroczną konferencję poprowadzi Dorota Zawadzka – psycholog, pedagog, znanana jako telewizyjna „Superniania”. W trakcie konferencji uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw pedagogicznych. Celem konferencji jest przede wszystkim przybliżenie rodzicom, nauczycielom i pedagogom kierunków pracy rewalidacyjnej w pracy z dzieckiem z dysfunkcjami rozwojowymi. Dorota Zawadzka – jest pedagogiem i psychologiem rozwojowym. Ukończyła Studium Nauczycielskie o specjalności nauczanie początkowe i Wydział Psychologii UW. Przez 12 lat była nauczycielem akademickim pracującym na wydziale Psychologii UW i w SWPS. Prowadziła program telewizji TVN pt. „Superniania”. W TVN Style współprowadziła program „I Ty możesz mieć superdziecko”. Obecnie w TVN Style prowadzi autorski program „Świat według dziecka”. Jest autorką trzech poradników. „I Ty możesz mieć superdziecko” , „I Ty możesz być supertatą” i „Moje dziecko”. Zasiada w kapitułach nagród „Świat przyjazny dziecku”, „Hotel przyjazny rodzinie” i „Firma przyjazna matce”. Jest ambasadorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka, Komitetem Ochrony Praw Dziecka oraz wieloma organizacjami pozarządowymi działając na rzecz dzieci.
Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem
(07-05-2011)
BEZPŁATNE BADANIE SŁUCHU
Już 11 maja 2012, w piątek w godzinach od 10.00 do 14.00 w Ośrodku Zdrowia w Szklarach Górnych, odbędzie się bezpłatne badanie słuchu dla mieszkańców Szklar Górnych. Badanie słuchu jest szybkie i całkowicie bezbolesne. Wynik badania zostaje przedstawiony w postaci tak zwanego audiogramu będącego graficznym zapisem dźwięków o poszczególnych wysokościach (częstotliwościach) i głośnościach (natężeniach), jakie dana osoba może usłyszeć każdym uchem.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych !
(04-05-2012)
DZIŚ 4 MAJA, ŚW. FLORIANA, PATRONA STRAŻAKÓW I MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA
W tym dniu nasze myśli kierujemy ku osobom, które zawodowo lub jako ochotnicy spieszą na ratunek ofiarom kataklizmów, powodzi, pożarów, wypadków czy innych zagrożeń. Czynią to z narażeniem zdrowia a nawet i życia. Z okazji strażackiego święta składamy naszym Strażakom najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, bezpiecznej służby i wytrwałości oraz tradycyjnie "Tylu powrotów co wyjazdów" ! Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują to działania wpisane w waszą codzienną strażacką służbę. Życzymy, aby ta trudna i niebezpieczna służba była dla Was źródłem satysfakcji oraz powodem do dumy. Międzynarodowy Dzień Strażaka, ang. International Firefighters' Day (skrót IFFD) – międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto państwowe. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (Art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za
pomoc i ratunek oraz tym, co ponieśli śmierć. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Uroczystości związane z obchodami są m.in. okazją do: nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków: "Za Długoletnią Służbę", "Za Zasługi dla Pożarnictwa", "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", również dla osób, które w sposób szczególny wspierały działalność ochrony przeciwpożarowej, zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków. Nierzadkim elementem oficjalnych uroczystości jest wręczenie wojskowego medalu "Za Zasługi dla Obronności Kraju" nadawanego przez Ministra Obrony Narodowej. Po oficjalnych uroczystościach następuje część artystyczna podczas której odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast w których biorą udział zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszej straży pożarnej w Szklarach Górnych.
(01-05-2012)
Idzie lato, strzeż się kleszczy !
Zaczyna się okres spacerów, wycieczek i wyjazdów do lasu. Niestety w tak pięknych miejscach może być również i niebezpiecznie. Często lekceważone, a jednak bardzo niebezpieczne są małe, wyglądające jak pajączki - kleszcze. Najczęściej spotykanym kleszczem jest kleszcz pospolity występujący najchętniej tam, gdzie jest dużo roślin lubiących wilgoć – olchy, brzozy i dęby, mchy i paprocie. Ponadto często spotyka się kleszcze łąkowe. Jeśli wkraczasz na tereny leśne, zwłaszcza te, które są znane z dużej ilości kleszczy, zakładaj długą odzież, zaś po powrocie z lasu dokładnie sprawdzaj swoje ciało. Kleszcze są cierpliwe i długo mogą wędrować po skórze szukając cienkiej jej warstwy. Najchętniej korzystają z miejsc na szyi koło stawów żuchwy, w pachwinach, na genitaliach, na wewnętrznych częściach kolan. U dzieci chętnie umiejscawiają się na głowie za uszami. Sprawdź te miejsca nawet na drugi i trzeci dzień po leśnej eskapadzie. Kleszcz dysponuje wyspecjalizowanymi narządami gębowymi. "Za pomocą swych podobnych do nożyc szczękoczułek rozrywa skórę żywiciela i za pomocą kolczastego ryjka uszkadza naczynie krwionośne, przymocowując się do żywiciela. Jednocześnie wydziela tzw. substancje cementowe, które dodatkowo mocują go do powierzchni ciała żywiciela. Z uszkodzonego naczynia krwionośnego do ranki spływa krew, która wraz z limfą stanowi pożywienie pajęczaka. podczas wkłuwania pasożyt wydziela wraz ze śliną środek znieczulający. Dlatego nie czujemy jego ukłucia i trudno zauważyć nam obecność kleszcza na cele. Samica kleszcza po wypiciu krwi zwiększa swój rozmiar nawet 200 krotnie ! Gdy kleszcz wbije się nam w skórę, nie smarujmy skóry tłuszczem ani alkoholem, nie przypalajmy papierosem, bo wtedy kleszcz zwymiotuje i zaaplikuje nam bakterie lub wirusy do krwi. Aby wyjąć kleszcza, trzeba uchwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanie jednostajnym ruchem obrotowym powoli wyciągnąć. Kleszcze przenoszą wiele drobnoustrojów, które mogą wywołać groźne choroby. Najczęstszymi są kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz borelioza. O tym, że nie wolno lekceważyć zagrożenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze, najlepiej świadczą statystyki. W ostatnich latach nastąpił w Polsce 30-krotny wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a borelioza stała się jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w kraju. Według danych Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny w 2010 roku liczba zachorowań na boreliozę wyniosła ponad 5000 przypadków, to o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Te na pozór maleńkie stworzenia są niebezpieczne nie tylko dla ludzi ale i także dla zwierząt, zarówno tych żyjących dziko jak i naszych domowych pupili jak psy i koty, warto więc po każdym spacerze dokładnie sprawdzić sierść naszego zwierzaka. [ czytaj całość ]
W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej, zdrowiej i przyjemniej.
Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.