UWAGA: Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !
Strach przed burzą często paraliżuje. Jak się zachować, gdy zaskoczy nas burza ?
W ostatnim czasie często narażeni jesteśmy na ekstremalne warunki pogodowe w tym nawałnice.Jak przygotować się do
tych zdarzeń ? Przede wszystkim zachęcamy do sprawdzania prognozy pogody. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy wycieczki plenerowe na łono natury.Burz nie unikniemy , ale możemy się do ich nadejścia w miarę rozsądnie przygotować.
Przy niekorzystnej prognozie musimy planować wszystkie nasze ruchy, abyśmy w razie nagłego nadejścia burzy
mogli znaleźć jakieś schronienie. Najlepiej w budynkach murowanych np. użyteczności publicznej.
A jak zachować się jeśli burza jednak zaskoczy nas w terenie?
Jeśli znajdziemy się w takiej nieprzyjemnej sytuacji, to musimy burzę przeczekać. Trzeba wtedy pamiętać, że drzewa to ogromne zagrożenie - ściągają pioruny i często walą się pod naporem silnego wiatru towarzyszącego burzom. W sytuacji ekstremalnej najlepiej szukać naturalnych zagłębień w terenie, albo zapór przed wiatrem takich jak duże skały.
Zanim zaatakuje burza:
- zamknij w mieszkaniu dokładnie okna i drzwi
- wyjmij z kontaktu wtyczki wszystkich sprzętów domowych (telewizor, pralka, lodówka)
- wyłącz komputer i odłącz go od sieci
- przygotuj latarkę i świece, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zgaśnie światło
- samochód zaparkuj w garażu, a przynajmniej w takim miejscu, gdzie nie ma drzew
- sprawdź, czy masz w apteczce środki opatrunkowe
- jeśli mieszkasz pod miastem lub na wsi, uprzątnij z ogrodu i obejścia przedmioty, które mogłyby
narobić szkód w przypadku porwania ich przez wiatr
- pozamykaj zwierzęta oraz zabezpiecz pomieszczenia, w których się znajdują
W czasie burzy:
- zostań w domu i nie wychodź na zewnątrz, chyba że jest to naprawdę konieczne
- jeżeli burza cię złapie np. podczas wycieczki rowerowej i nie masz możliwości schronienia się
w budynku, rozejrzyj się za niewielką doliną
- unikaj przebywania w pobliżu pojedynczych drzew, słupów i linii elektrycznych
- jeśli jesteś w trakcie podróży, zostań w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna będziesz
bezpieczny, bo prąd spłynie po karoserii
[źródło: www.gmina.lubin.pl]
Pomóż Dagmarze i innym ! Już 6 lipca Szklary Górne !
Mam na imię Dagmara, mam 20 lat. Urodziłam się i mieszkam w Szklarach Górnych, zaś do gimnazjum i technikum uczęszczałam w Lubinie.
Mam cudownego chłopaka, z którym planuję wspólną przyszłość. Niedawno zostałam ciocią prześlicznej małej Juleczki, którą wręcz uwielbiam.
Niestety w kwietniu tego roku, na miesiąc przed maturą dowiedziałam się, że jestem ciężko chora... Diagnoza była straszna – ostra białaczka szpikowa. Obecnie jestem w trakcie leczenia chemioterapią, lekarze zakwalifikowali mnie do przeszczepienia. Niestety nikt z najbliższej rodziny nie może być dawcą, ponieważ nie jest zgodny genetycznie.
Dlatego zwracam się do wszystkich ludzi, chcących i mogących pomóc mnie i innym chorym – proszę o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca szpiku. Przeszczepienie daje Nam szansę na dalsze życie.
Dziękuję! Dagmara
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.
By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Dagmary i innych organizujemy Dzień Dawcy Szpiku „Pomóż Dagmarze i Innym”. –Zwracam się z ogromną prośbą: ZAREJESTRUJ SIĘ! Może to własnie Ty będziesz moim ”bliźniakiem genetycznym” i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwa, jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować! – mówi Dagmara.
Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: Lubin - 5.07.2014
Szklary Górne - 6.07.2014
Godziny: 10:00 - 16:00
Miejsce:
- 5 lipca- Cuprum Arena w Lubinie/ pasaż poziom "O "
- 6 lipca - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychow. w Szklarach Górnych
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi orazpobraniu 4 ml krwi.
Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 520 000 (maj 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 167 (maj 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
Kontakt:
Joanna Surdyk – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska,
joanna.surdyk@dkms.pl, tel. Tel:. +48 22 882 95 63
W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej, zdrowiej i przyjemniej. Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.