Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Przejdź do treści

UWAGA: Jeżeli chcecie Państwo zamieścić jakąś ważną informacje w AKTUALNOŚCIACH prosimy o kontakt !

Gminna Publiczna Komunikacja Zbiorowa na terenie Gminy Lubin - zmiany od 22.12.2014 r. 

Szanowni Mieszkańcy i Pasażerowie Publicznego transportu 
zbiorowego w Gminie Lubin!
Informujemy, że od 22.12.2014 r. wprowadza się zmiany w kursowaniu 
Gminnej Publicznej Komunikacji Zbiorowej na terenie Gminy Lubin.
 




- Linie 100, 101, 103, 104, 105 – wprowadzenie kursowania autobusów w soboty i niedziele,
- Linie 101, 104, 114 – wydłużenie tras do pętli KGHM, przez Piłsudskiego, Paderewskiego, Kościuszki, Skłodowskiej-Curie.
- Likwidacja przystanków - docelowego i początkowego przy ul. Leśnej dla linii 101, 104, 114.
- Linia 105 – wydłużenie trasy do pętli KGHM, przez Paderewskiego, Kościuszki, Skłodowskiej-Curie.
- Linia 103 – wydłużenie trasy do przystanku Kościuszki/PKS.
- Linia 115 – wydłużenie trasy do przystanku Kościuszki/PKS przez Paderewskiego.
- Linia 124 – wydłużenie trasy do przystanku Niepodległości/Centrum przez Jana Pawła II, 
                     Wierzbowa, Parkowa, Skłodowskiej-Curie.
- Linia 124 – uruchomienie dodatkowego kursu w dni robocze z Obory o godz. 7.20.
- Linia 104 – uruchomienie 2 dodatkowych kursów w dni robocze o godz. 13.51 i 19.31
- Linia 105 – uruchomienie dodatkowego kursu w dni robocze o godz. 18.35.
- Linia 102 – uruchomienie dodatkowego kursu w dni robocze o godz. 21.40
- Linia 102 – kursy z kierunku Dąbrowy Górnej i Księginic, które dojeżdżają obecnie do przystanku 
                     Kościuszki/Paderewskiego wydłużono do przystanku Kościuszki/PKS.

- Zatrzymywanie się na wszystkich przystankach na terenie miasta Lubina w ciągu tras komunikacyjnych 
  wszystkich linii gminnych.

  Prosimy o zapoznanie się z nowymi rozkładami jazdy:



„Magiczne Święta...”

 Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Przyjaciół Dzieci  w Szklarach Górnych
i  Stowarzyszenie Pro Humanitatis 

zapraszają  na

I Integracyjne Warsztaty 

Artystyczne

16 grudnia 2014r. (wtorek) o godz. 15.30

Miejsce: Szklary Górne, Pałac 
 
Podczas warsztatów będzie można wykonać: wieniec adwentowy, 
ciekawy świecznik, bombkę, stroik, lampion decoupagowy...
a także degustować potrawy wigilijne,  
poznać tradycje i obrzędy  świąteczne różnych wyznań.

    

Poczuj magię Świąt Bożego Narodzenia spędzając z nami czas...

 Wyczaruj ozdobę lub upominek.

Udział w warsztatach jest bezpłatny

Święta tuż , tuż...

Nie przegap takiej okazji ! 

Zapraszamy!
Obowiązkowe odblaski dla pieszych !
31 sierpnia weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Od tego dnia każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 złotych. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko dzieci poniżej 15. roku życia.
 
Policyjne statystyki
Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Wiele ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W ubiegłym roku w Warszawie doszło do 1204 wypadków drogowych, w których zginęło 21 pieszych, a 140 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy kierującego było nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych (247). W 17 wypadkach kierujący nie udzielił pierwszeństwa pieszemu. Natomiast najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszego było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (52) oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (45).

Nowe zapisy
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, prowadzono liczne kampanie mające na celu zachęcić użytkowników do noszenia elementów odblaskowych. Dotychczasowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładały taki obowiązek jedynie na osoby poniżej 15. roku życia.  Teraz ustawodawca rozszerzył ten zapis na wszystkich, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wyjątek dotyczy tylko pieszego, który będzie mógł poruszać się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.
 
Jestem widoczny, jestem bezpieczny  
Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. 
 
Niewielki koszt, ogromny zysk
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Przepis ten nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.
 
ak / KSP /www.policja.waw.pl

BARBÓRKA


Z okazji Barbórki gorąco życzymy - Wam Górnikom 

- mieszkańcom naszej gminy oraz pozostałym pracownikom górnictwa, aby w trakcie wykonywania codziennych obowiązków towarzyszyło Wam zawsze poczucie bezpieczeństwa. Aby w tych trudnych czasach praca zawodowa przynosiła Wam i Waszym rodzinom jak najwięcej zadowolenia i jak najmniej problemów, a sprawy osobiste układały się zgodnie z oczekiwaniami i marzeniami. Zdrowia, pomyślności oraz Wszystkiego Najlepszego!


www.szklary-gorne.pl



DZIEŃ GÓRNIKA


4 grudnia obchodzony jest Dzień Górnika i Naftowca, tradycyjnie zwany Barbórką. Górnictwo polskie to nie wyblakłe karty historii. To aktualnie prowadzona w nowoczesnych kopalniach eksploatacja surowców energetycznych – węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej, surowców metalicznych – rudy miedzi i srebra, cynku i ołowiu, surowców chemicznych – soli kamiennej i siarki, a także surowców skalnych – kamieni drogowych i budowlanych, kruszyw naturalnych, piasków, surowców ilastych, kaolinowych, glin, gipsów i anhydrytów oraz wielu innych, w tym wód leczniczych, mineralnych i termalnych. Wielkość rocznego wydobycia kopalin stałych sięga w Polsce 340 mln ton. Ze złóż na terenie naszego kraju pozyskiwane jest 5 mld m3 gazu ziemnego, co pozwala zaspokoić ponad 30% zapotrzebowania. KGHM “Polska Miedź” S.A. jest jednym z największych producentów miedzi i drugim producentem srebra w świecie. Rozwój budownictwa i drogownictwa – tak niezbędnych współczesnej Polsce – byłby niemożliwy bez odpowiedniej bazy surowcowej zlokalizowanej na terenie kraju.



Godłem górników młotki górnicze od roku 1928 które zostały zaprojektowane przez Stefana Majewskiego.
Barwy górnictwa to zielony (świat przyrody) i czarny (ciemne podziemne kopalnie).

Patronką górnictwa jest św. Barbara, która żyła w III wieku w Nikodemii. Pobierała nauki u nauczycieli prywatnych, pod pretekstem budowy łaźni zbudowała w wieży kaplicę katolicką, za co w wieku 36 lat została ścięta przez ojca. Drugą patronką górników jest św. Kinga, córka króla Węgier, która w wianie otrzymała żupę solną w Wieliczce.

Nowy wójt w gminie. Tadeusz Kielan wygrał !

Znamy już nieoficjalne wyniki głosowania na wójta gminy wiejskiej Lubin.  Zwycięzcą i nowym wójtem jest Tadeusz Kielan!
W drugiej turze mieszkańcy wybierali pomiędzy Ireną Rogowską, która rządziłą gminą od ośmiu lat, a Tadeuszem Kielanem. 
Według nieoficjalnych danych Kielan zdobył 55,55 procent poparcia (3203 głosów), a Rogowska – 44,45 proc. (2563 głosy).
– Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali i oddali na mnie swój głos. Zrobię wszystko, by nie zawieść tego zaufania – komentuje na gorąco nowy wójt gminy.

Poniżej wyniki z poszczególnych obwodów:
- Krzeczyn Wielki: Kielan – 315 głosów, Rogowska – 324
- Siedlce: Kielan – 705, Rogowska – 298
- Raszówka: Kielan – 222, Rogowska – 354
- Obora: Kielan- 290, Rogowska – 205
- Miłoradzice: Kielan – 221, Rogowska – 253
- Niemstów: Kielan – 234, Rogowska: 117
- Szklary Górne: Kielan – 292, Rogowska: 136
- Zimna Woda: Kielan – 104, Rogowska – 274
- Chróstnik: Kielan – 214, Rogowska – 177
- Osiek: Kielan – 427, Rogowska – 249
- Pieszków: Kielan – 179, Rogowska – 176                                                                                                          Źródło: www.lubin.pl
Kolorowe niebo, świetlna pustynia, magiczne akwarium. 5 grudnia w Szklarach Górnych w gminie Lubin zostanie otwarta Sala Doświadczania Świata, wspierająca rehabilitację dzieci. Zajęcia będą bezpłatne.

Czym jest Sala Doświadczania Świata? To pomieszczenie wyposażone w urządzenia i przedmioty, które służą stymulacji wszystkich zmysłów i w ten sposób wspierają terapię – rehabilitację ruchową, arteterapię czy zajęcia z logopedą. Salę można zaaranżować tak, by liczba, intensywność i charakter bodźców były dostosowane do potrzeb dziecka. Co znajdzie się w sali w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych? M.in. kolorowe niebo sterowane pilotem, kolumna wodna z bąbelkami oraz zmieniającym się podświetleniem, łóżko wodne z matą wibrującą, kula lustrzana z reflektorem i wiązki światłowodów. Sala została sfinansowana przez Fundację Rosa.
– W Sali Doświadczania Świata tworzy się przyjazny świat, który skłania dzieci do spontanicznej aktywności, a jednocześnie wycisza, co znakomicie sprawdza się w terapii i rehabilitacji. Zależy nam, żeby jak najwięcej dzieci miało dostęp do specjalistycznych, zintegrowanych urządzeń do stymulacji zmysłów – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.
Fundacja Rosa od ponad dwóch lat realizuje program „Doświadczanie Świata”, zaopatrując szkoły integracyjne oraz placówki oświatowe i opiekuńcze w bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa w całej Polsce działa już 36 Sal Doświadczania Świata, w tym 10 na Dolnym Śląsku, a dostęp do nowoczesnych metod rehabilitacji ma ponad 3200 dzieci z całego kraju. W tym roku na Dolnym Śląsku Sala Doświadczania Świata została otwarta także w Kamiennej Górze.
Wzorcowa Sala Doświadczania Świata znajduje się w Świetlicy Terapeutycznej w siedzibie Fundacji Rosa we Wrocławiu. Korzysta z niej ponad 60 dzieci.

Chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia?
Sala Doświadczania Świata w Szklarach Górnych
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Szklary Górne 51c
tel. 076 84 97 300
sosszklary@o2.pl 

W tej zakładce planowane jest umieszczanie ważnych i bieżących informacji oraz aktualności z życia Szklar Górnych. Chcielibyśmy informować mieszkańców o wydarzeniach, które sie odbyły się lub będa niebawem organizowane u nas lub najbliższej okolicy. Pragniemy również, abyście Państwo mieli także swój własny wkład w redagowanie tego działu. Czekamy więc na informacje od Państwa, dotyczące problemów naszej miejscowości. Napiszcie co Was trapi, męczy lub irytuje, co można zmienić żeby mieszkało i żyło nam się tu lepiej,  zdrowiej i przyjemniej. Czekamy na Państwa sygnały, wiadomości i informacje.



Wróć do spisu treści